ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİ’NİN PUTİN HAKKINDAKİ YAKALAMA KARARI HÜKÜMSÜZDÜR

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Uluslararası Ceza Mahkemes’inin Rusya lideri Putin ve Rusya Çocuk Hakları Komiseri Mariya Lvova-Belova hakkında savaş suçu iddiasıyla yakalama kararı çıkarmasının Rusya için hukuken geçersiz olduğunu bildirdi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Ukrayna’da yürüttüğü soruşturma kapsamında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya’nın Çocuk Hakları Komiseri Maria Alekseyevna Lvova-Belova hakkında savaş suçu iddiasıyla yakalama kararı çıkarıldığını duyurdu.

UCM’den yapılan yazılı açıklamada Putin ve Lvova-Belova hakkında, Rusya-Ukrayna Savaşı sırasında Ukraynalı çocukların Rusya’ya kaçırılması suçundan yakalama kararı çıkarıldığı bildirildi.

Peskov, UCM’nin Putin ve Lvova-Belova hakkındaki yakalama kararıyla ilgili açıklama yaptı.

Meselenin formüle edilmesini rezalet ve kabul edilemez olarak bulduklarını kaydeden Peskov, “Rusya bazı devletler gibi bu mahkemenin yargı yetkisini tanımamaktadır. Bu nedenle, bu türden herhangi bir karar hukuk açısından Rusya Federasyonu için geçersizdir.” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, yakalama kararının ‘hükümsüz’ olduğunu belirtti.

Telegram sayfasından yaptığı paylaşımda Zaharova, “Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin aldığı kararların yasal açıdan da dahil olmak üzere ülkemiz için herhangi bir önemi yoktur. Rusya, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Roma Statüsü’nde bir taraf değildir ve bu kapsamda herhangi bir yükümlülüğü bulunmamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın bu kurumla işbirliği yapmadığına dikkat çeken Zaharova, dolayısıyla uluslararası mahkemeden gelecek yakalama kararlarının da yasal olarak kendileri için geçersiz olacağını vurguladı.

Medvedev’den tuvalet kâğıtlı açıklama

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada UCM’nin Putin hakkında yakalama kararı aldığını hatırlatarak, bir tuvalet kağıdı emojisiyle, “Bu belgenin nerede kullanılması gerektiğini açıklamaya gerek yok.” yorumunda bulundu.

Duma Başkanı Volodin: Putin’e saldırı Rusya’ya yapılan saldırı

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’nın Başkanı Vyaçeslav Volodin, Devlet Başkanı Vladimir Putin’e her türlü saldırıyı tüm ülkeye yapılan saldırı olarak değerlendirdiklerini belirtti.

Telegram hesabından yaptığı açıklamada UCM’nin Putin hakkında aldığı yakalama kararını değerlendiren Volodin, “Rusya Devlet Başkanı’na yapılan her türlü saldırı, ülkemize karşı saldırganlık olarak değerlendiriyoruz” diye yazdı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d