HAÇLI CANİLER SÜRÜSÜ VE İŞBİRLİKÇİLERİ MOLDOVA’DA TOPLANIYOR

47 Avrupa ve Yakın Doğu ülkesi siyasî açıdan hassas bir bölge olan Moldova’da zirve toplantısı için bir araya geldi.

Zirvenin ana konusu elbette Rusya-Ukranya Savaşı. Bunun yanı sıra güvenlik, enerji, iklim, altyapı ve yatırımlar konusunda birlikte çalışmak. Ancak bu aynı zamanda, topluluğa katılmaya davet edilmeyen Rusya ve Beyaz Rusya’ya karşı bir dayanışma olarak kabul görüyor.

Görüşmenilerin Moldova’da yapılıyor olması, Avrupa’nın Moldova ile dayanışmasının bir işareti sayılmakta. Rusya’yı sıkıştırmak üzere öncelikle Ukrayna’yı piyon olarak öne süren Batı’nın, bir sonraki hamlesinin Trans-Dinyester meselesini kaşıyarak Moldova’yı Rusya’ya karşı sürmek olduğu düşünülürse, Moldova’da toplanmaları gayet manidar.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen daha önce “Moldova bu hafta Avrupa’nın siyasî kalbi konumunda” diye açıklamar yapmıştı. Moldova Cumhuriyeti, Haziran 2022’den beri AB’ye katılım adayı.

Moldova’nın Avrupa yanlısı Cumhurbaşkanı Maia Sandu, Rus gizli servislerinin ülkesindeki müdahaleleri ve plânladıkları darbe girişimleri iddialarında bulunup Rusya’yı AB’ye şikayet etmişti. Rusya ise zirvenin duyurulmasına tepki gösterdi. Rusya istihbarat şefi Alexander Bortnikov, “Batı, Moldova’yı aktif olarak Ukrayna ihtilafına katılmaya zorluyor” dedi.

Zirve’den önce ise Zelenskiy “Ukrayna NATO’da olmaya hazır” diyerek ülkesinin geleceğini NATO VE AB çerçevesi içinde gördüğünü tekrar vurgulamış oldu. Kiev hükümetinin fikirlerine göre, mümkün olduğu kadar çok ülke bu zirvede “Ukrayna barış formülünü” desteklemelidir. Formül, Rus birliklerinin Ukrayna topraklarından tamamen çekilmesini, tüm savaş esirlerinin serbest bırakılmasını, Rus savaş suçlularına karşı bir mahkeme kurulmasını ve Ukrayna için güvenlik garantilerini içeriyor.

Bu zirveye paralel olarak Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Kosova’da alevlenen çatışmada arabuluculuk yapmak üzere Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ile yakında görüşmek istiyor.

Haçlılar ve işbirlikçilerinin Moldova toplantısında AKP iktidarının da üst düzeyde temsil edilmesi bekleniyor.

ADIMLAR Avrupa

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: