“ERDOĞAN’DAN FAYDALANABİLİRSİNİZ”

Erdoğan, yeni maliye bakanıyla birlikte ekonomik bir dönüşün sinyallerini veriyor

20 yıldır iktidarda olan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumartesi günü yeni dönem için yemin etti. Yeni Maliye Bakanı, faiz politikasında farklı bir seyir izleyen ekonomist Mehmet Şimşek olacak.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabinesini kısmen yeniden düzenledi ve ekonomik dönüşün sinyallerini verdi. Ekonomist Mehmet Şimşek, finans departmanına liderlik edecek ve ülkenin kötü durumdaki ekonomiyi yeniden rayına oturtmaya çalışacak. Şimşek, finansal piyasalarda büyük saygı görmektedir ve genel olarak geçerli olan ekonomik ve finansal politika kurallarının temsilcisi olarak kabul edilmektedir. 2009-2018 yılları arasında Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yapmıştı.

Şimşek’in atanması, Türkiye’de bugüne kadar alışılmışın dışında olan ve genel standartlara uymayan ekonomik gidişattan ayrılma anlamına gelebilir. Son derece yüksek enflasyona rağmen Merkez Bankası enflasyonla mücadelede faiz oranlarını yükseltmek yerine indirdi. Arkasında kendisini “faiz düşmanı” olarak tanımlayan ve ucuz parayla ekonomiyi canlandırmak isteyen Erdoğan var.

Sonuç olarak, ulusal para birimi olan lira büyük ölçüde değer kaybetti ve bu da enflasyon sorununu şiddetlendirdi. Türkiye, zayıf lira nedeniyle daha pahalı hale gelen birçok mal ve hammaddeyi ithal etmek zorunda. Uzmanlar, döviz rezervleri tükenirken mevcut politikaların devam etmesi halinde ekonominin kargaşaya doğru gittiği konusunda uyardı.

Eski istihbarat şefi Hakan Fidan, Erdoğan’ın kabinesinde yeni dışişleri bakanı olacak. Fidan, Mevlüt Çavuşoğlu’nun yerine oyuna giriyor. Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, Milli Savunma Bakanlığına atandı. Yeni içişleri bakanlığını bir önceki İstanbul Valisi Ali Yerlikaya yapacak.

20 yıldır iktidarda olan 69 yaşındaki Erdoğan, anketlerde kısmen geride kalmış, ancak geçen hafta sonu yapılan ikinci turda oyların yüzde 52,2’sini almıştı. Beş yıllık görev süresi, Erdoğan’ın giderek otoriterleşen politikalarını sürdürmesine izin verecek. Bu, ülkeyi kutuplaştırmasına rağmen Türkiye’nin bölgesel bir askeri güç olarak konumunu güçlendirdi.

Parlamentodaki yemin töreninin ardından, Cumhurbaşkanlığı sarayında aralarında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın da bulunduğu 78 ülke ve uluslararası kuruluştan üst düzey temsilcilerin katıldığı bir tören gerçekleşti.

SPD (Alman Sosyaldemokrat Partisi) Milletvekili Macit Karaahmetoğlu ise yaptığı bir açıklamada: “Dezavantajlardan etkilenmeden Erdoğan’dan faydalanabilirsiniz” dedi.

Kaynak: Welt

Tercüme: ADIMLAR Almanya

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: