GÖRÜŞMELERDEN UKRAYNA KAÇTI, SÖZLERİNE SADIK KALMADILAR

Rusya lideri Putin, St. Petersburg şehrinde Afrika liderleriyle düzenlenen görüşmede, Kiev’in tarafsızlık anlaşmasından vazgeçtiğini anımsatarak, “Ukrayna’nın diğer anlaşmalardan vazgeçmeye devam etmeyeceğinin garantileri nerde? Yine de bu koşullarda bile görüşmeleri reddetmedik. Sayın dostlar, biz değil Ukrayna yönetimi görüşmeyeceğini ilan etti” diye konuştu.

Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in, Rusya’yla görüşmeleri yasaklayan kararname imzaladığını anımsattı.

Rusya lideri, Ukrayna temsilcisinin de imzaladığı İstanbul çözüm anlaşmasının taslağını göstererek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İşte bu. Bu var. Adı, daimi tarafsızlık ve Ukrayna’nın güvenlik garantileri ile ilgili anlaşma. On sekiz madde var. Üstelik eki de var. Bu maddeler, ordu ve diğer şeylerle ilgili. Her şey yazıyor, askeri teçhizat sayısından asker sayısına kadar. İşte belge. Ama biz söz verdiğimiz gibi ordu birliklerimizi Kiev’den çektikten sonra Kiev yönetimi, sahipleri yaptığı gibi, tüm bunları tarihin çöplüğüne attı. Kibar olmaya çalışacağım, bundan vazgeçtiler.”

Putin, “Ukrayna’daki tüm sorunlar, 2014’teki yasa dışı silahlı ve kanlı darbeden sonra başladı. Batı’daki sponsorlar bu darbeye destek verdi. Onlar çekinmeden bunu söylemeye devam ediyorlar” dedi.

Ukrayna vatandaşlarının bir kısmının darbeye destek vermediğini ve darbe sonucu ülkenin başına gelenlere uymayacağını ilan ettiğini dile getiren Rus lider, “Rusya, bu insanlara destek vermek zorunda kaldı, zira bu topraklarla tarihi bağları ve topraklarda yaşayan insanlarla kültürel ve dil bağlarına sahipti” ifadesini kullandı.

Putin, “Esir askerlere gelince bu süreç devam ediyor. Bunu anımsattığınız işin size minnettarım. Suudi Arabistan, BAE ve diğer ortaklar esir takası için çok şey yaptı. Bu süreci sürdürmeye hazırız” dedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: