MÜSLÜMAN ANADOLU’NUN YUVA MESELESİ

Ahmet ÖLÇÜLÜ

TÜRKİYE’DE EV SAHİPLİĞİ ORANI AKP DÖNEMİNDE AZALDI

TÜİK tarafından açıklanan veriler, 2022 yılında oturulan konuta sahip olanların oranının düştüğünü gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) geçen haftalarda, 2022 yılına ilişkin “Yoksulluk ve Yaşam Koşulları İstatistikleri”ni açıkladı.

Buna göre, oturulan konuta sahip olanların oranı bir önceki yıla göre 0.8 puan azalarak 2022 yılında yüzde 56.7 olarak hesaplanırken, kirada oturanların oranı yüzde 27.2, lojmanda oturanların oranı yüzde 1.1, kendi konutunda oturmayıp kira ödemeyenlerin oranı ise yüzde 15.1 oldu.

2002-2022 yılları arasındaki veriler dikkate alındığında bu oranın, 2002’den beri en düşük konut sahibi olma oranı olduğu belirlendi.

20 yıllık dönemde ise 2014’ten bu yana konut sahibi olanların oranında düşüş gözlemlendi.

Kısacası, Müslüman Anadolu ahalisi yuva kuramıyor. Evlenme oranlarındaki düşüş, boşanma oranlarındaki artış ve çocuk yapma oranlarındaki düşüş de bunu destekliyor.

Barınma, en temel insanî haktır ve istisna olabilecek olan kiralık ev vakası bugün artık neredeyse kaide olmuştur. Kiralık ev, sosyal yapının oturmamış ve kimsenin kimseyi tanımadığı sokakların, apartmanların temsilcisi ve Türk ailesinin, cemiyetinin de zararlı unsurları arasındadır.

Hele ki bu günün ekonomik şartlarında, ev sahipleri ile kiracılar arasında derin uçurumlar, davalar birbirlerini öldürmeye kadar giden sosyal yaraların da sebebi durumuna gelmiştir.

AKP’nin Kemalizm’den farkı yok. O zaman da bu millete yeni bir ruh getiremeyen Kemalizm, bugün AKP’nin “şunu yaptık, bunu yaptık” demesi gibi, “şu fabrikayı yaptık, bunu kurduk” diye, başarı ölçeğini maddî terakki çerçevesinden öteye geçirememekteydi. Ruha nüfûz edemeyen ve meselelerin ruhuna olabildiğince yabancı şekil devrimleri…

Bu millet hâlâ öz yurdunda garip, öz vatanında parya. Efendilerin adı değişiyor sadece.

Bu milleti yuvasına, sokağına, mahallesine, şehrine kavuşturacak bir devrim; onu gözlüyoruz!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: