UKRAYNA ASKERLERİ SAVAŞMAMAK İÇİN TANKLARI BOZULMUŞ NUMARASI YAPIYOR

Alman Der Spiegel dergisi, Rusya’ya karşı aylardır planlanan karşı saldırıda yer alan Ukrayna güçlerinin, savaşmaktan kaçmak için tankları bozulmuş numarası yaptıklarını yazdı.

Der Spiegel, Ukrayna’da cephe yakınında konuşlanmış bir Alman Leopard-2 tank birliğinde yer alan askerlerin ifadelerine dayandırdığı haberinde, Ukraynalı tankçıların Rusya ordusu ile savaşmamak için tankları bozulmuş numarası yaptıklarını aktarıyor.

Gudzik kod adlı 22 yaşındaki bir Ukraynalı asker Spiegel’e demecinde, “Savaşmak istemeyen askerler oluyor. Bazıları sadece savaş alanına gitmemek için tankları bozulmuş numarası yapıyorlar” diyor.

Spiegel, Leopard-2 tank birliğinden konuştuğu askerlerden hiçbirinin, savaşmayı reddedenleri haksız bulmadığını yazıyor ve Ukraynalı askerlerin, “Bir Rus bombası tankın tepesine düşerse bir tutam küle dönüşürsünüz” dediklerini aktarıyor.

Bununla beraber Spiegel, cephede bulunan doktorların anlattıklarına atıfla, karşı saldırıya geçen Ukrayna güçlerinde yaralıların sayısının son günlerde ciddi biçimde arttığını da yazdı.

Rusya güçleriyle süren çatışmalarda güney cephesini izlemekle görevli olan Ukraynalı bir istihbaratçıysa Spiegel’e, çok ağır kayıplar verdiklerini söyledi.

Çeşitli zamanlarda ve pek çok farklı sosyal medya hesaplarından paylaşılan görüntülerde ise birçok Ukraynalının polis zoruyla gözaltına alınarak cepheye gönderildiği ortaya çıkmıştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: