HİNDİSTAN AMERİKA İLE ANLAŞTI MI?

Dünya büyük bir kutuplaşmaya doğru evrilirken, Hindistan’ın bu kutuplaşmada nerede yer alacağı da ana tartışma noktalarından birini oluşturuyor. Bu gündem içerisinde Hindistan Başbakanı Modi, gittiği Amerika’da temaslarda bulundu, Amerika Devlet Başkanı Biden ile de görüştü, dün ABD Kongresinde bir de konuşma yaptı. Madi’nin Amerika ziyareti, Hindistan’ın Amerikan safında yer aldığı şeklinde yansıtılmaya çalışılsa da gerçek öyle mi? The Washington Post, Hindistan Başbakanı Modi’nin Amerika ziyaretini “Üzgünüm Amerika, Hindistan asla müttefikin olmayacak.” başlığı ile değerlendirdi.

Yazıda şöyle denildi:

“Hindistan Başbakanı Narandra Modi’nin ziyareti Delhi’nin Washington’a döndüğü gibi bir algı yaratmamalı.”

“Çok taraflılık konusunda agresif bir tutum sergileyen Hindistan ABD ile uzun vadeli müttefiklik için Moskova, Tahran ve hatta Beijing ile iş yapmaktan vazgeçmeyecektir.”

Hindistan askeri yapısı ve projeleri tamamen Rus askeri altyapısına bağlı. Şimdiki silahlar da uzun vadede Hindistan’ın Rusya’ya karşı radikal adım atmasını akıl alır kılmıyor ki cephane, yedek parça ve bakım onarım sorunları çeken Hindistan bu konuda Rusya’ya doğrudan bağlı.

Hindistan enerji, maden ve gıda tedariki konusunda Rusya ve İran ile aşırı derecede yakın.

Çin ile maden, gıda, teknoloji ürünleri ve mamul alımında oldukça sıkı temasa sahip.

Ladakh’ta 2 dağ için savaş tamtamları yapılırken bile Çin’den alımlar artmaya devam ediyordu.

Hindistan’ın çok kültürlü yapısı, kast sisteminin ekonomik uçurumu hala arttırıyor olması, düzenli elektrik kesintileri, irili ufaklı salgınlar ve kıtlık riskleri yanı başlarındaki ülkelerden devasa ucuz alımlar yaptıkları halde büyük bir tehlike oluşturuyor.

Hindistan’ın bu üçlüye sırt çevirmesi demek hele de Körfez ile Çin, Rusya ve İran sıkı bir yakınlaşmaya giderken adeta siyasi ve ekonomik intihar olur.

BRICS üyesi olarak dolara alternatif konusunda altın ve yerel para birimlerini öne çıkartmada ve batının Rusya yaptırımlarını delmede efektif bir rol oynadı.

Hindistan idaresinde aklı başında olan herkes biliyor ki Hindistan’ın yapabileceği en kötü şey Asya’dan kopup 10 bin km öteden destek beklemek ve kırılgan ülke yapısıyla Çin ve Pakistan ile aynı anda Rusya’nın arabuluculuk ihtimalinin kalmadığı bir savaşa girmek olacağını kazansalar bile bu yıkım ve bu sefer kendilerine yönelecek Batı baskısı ile kendilerini tekrar 1850’lerin tekrarında bulabileceklerinin tehlikesi açık gerçeklik şeklindedir.

Kaynak: https://t.me/enformasyon

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: