YANA YAKILA BORÇ ARIYORUZ

Twitter hesabında açıklama yapan ekonomiden sorumlu bakan (İngiliz) Mehmet Şimşek, “TCMB analitik bilanço verilerine göre, net uluslararası rezervler geçen hafta 8.5 milyar dolar ile tarihin en büyük haftalık artışını kaydetti. Rasyonel politikalara dönüş kademeli olarak devam edecek.” dedi.

Şimşek, rezervleri daha da güçlendirmek için ülkeye ilave dış kaynak teminine yönelik çalışmaları hızlandırdıklarını belirtti.

Türkçesi: Benden önce ülkeyi o kadar kötü yönetmişler, açığı o kadar büyütmüşlerdi ki, biraz gayret edince acayip para girişi oldu. Açığın büyüklüğüne göre bu gelen devede kulak, yana yakıla borç para arayışına acayip hızlı bir şekilde devam ediyoruz.

Öz Türkçesi: Faizsiz sistemin kötülüğünü ileri sürerek, ne yapacağını bilmeden faizi kafana göre düşürmeye kalkarsan, o kötü olan faizli sisteme de mum olursun. O kötülediğin sistemin sahiplerinin kapısında para dilenecek duruma düşersin. Borç bulduk bulduk, bulamazsak -borcu borçla kapattığımızdan-, eski borçları ödeyemeyiz. Ülkeye mal girişi durur. Sanayi durur, üretim durur. Açlığa, yokluğa mahkûm oluruz. Niye? Ekonomimiz borçlanma üzerine kurulu da ondan. Her daim dışarıya sattıklarımız, aldıklarımızdan az. Sattığımız aldığımızdan az olunca da aradaki farkı kapatmamaız için bize borç veriyorlar. Yani elin parası ile ülke yönetiliyormuş gibi yapılıyor. Bundan dolayı da kimseye kafa mafa tutamayız zaten. Borç alan emir de alır…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: