HAÇLI SEFERİ KARŞISINDA RUS CEPHESİNDE SON DURUM

Karadeniz’deki bir Türk gemisini Rusya’nın taciz ateşi ile durdurduktan sonra arama yapması, bu günlere nasıl gelindiği sorusunu da beraberinde getirdi.

Rusya, bu son hadiseden daha önce tahıl taşıdığı zannedilen bir gemide patlayıcı izlerine rastlamıştı. Yine, tahıl anlaşması çerçevesinde sivil gemiler için boşaltılan alan Ukrayna tarafından Rusya’ya saldırmak amacıyla da kullanılmıştı. Tahıl anlaşmasına göre, Ukrayna tahılı ile birlikte Rus tahıl ve gübresi de dünya piyasasına çıkacak ve özellikle geri kalmış ülkelerin ihtiyacı bu sayede karşılanacaktı.

Ama tahıl anlaşmasından esas fayda devşirenler Avrupa oldu, tahılın çoğunu kendilerine aldılar. Geri kalmış ülkelere göstermelik bir sevkiyat olurken Rus tahıl ve gübresinin dünyaya dağılmasına da yol verilmedi. Bunun üzerine Rusya, niye düşmanım olan Avrupa’yı besleyeyim diye anlaşmayı yenilemedi. Kontrolsüz olarak seyreden Karadeniz’deki sivil gemileri de savaş unsuru kabul edeceğini açıkladı.

Bu süreç nihayetinde de bu müdahale geldi.

Peki AKP rejimi ne yapıyor?

Daha önce Ukrayna’ya 200’e yakın TB2, 50 Bayraktar Mini, 500 kadar MRAP ve belirsiz miktarda 155 mm topçu mühimmatı ile 122 mm ÇNRA mühimmatın gönderen, Ukrayna’da siha üretmeye kalkan AKP rejimi son olarak Ukrayna’ya MKE yapımı misket bombaları yollamaya başlamış… Karadeniz’de yapılan arama bu yapılanlar karşısında aslında hiçbirşey. Putin’in yerinde olsak, bize bunu yapana fazlasını yapardık ama şimdi değil. Dolayısıyla Putin’in de zamanını kolladığını zannetmekteyiz. Sözde anti-emperyalist kolpacı İmansız İslâmcı AKP rejimi Batı işbirlikçiliği ve ikili oynayarak ülkeyi felâkete sürüklemeye devam ediyor.

ABD TEKNOLOJİSİ ABARTI

Diğer yandan Telegram’daki Enformasyon kanalının aktardığı bir haberi paylaşalım…

The Wall Street Journal’ın haberi:

“Amerikan droneları Ukrayna’daki savaşa uygun değil.”

Şu an bir drone firmasında çalışan eski ABD Donanma istihbarat subayı Austin Gray’e göre

ABD şirketleri Ukrayna’da drone test etmeyi bıraktı. ABD İHA’larının görev yapabilmesi için şartların oldukça zor olduğunu söylüyor ve ABD’nin ucuza mal edilen yüksek miktarda saldırı İHA’sı üretme kapasitesinin olmadığını da belirtiyor.

ABD drone kullanımını hiçbir hava savunma ve elektronik harp sistemi olmayan bir avuç silahlı köylüye karşı kullanmaktan ibaret olacak sanıyordu lakin artık gerçeklerle yüzleşmek zorunda kaldı.

ABD’nin askeri üretim alanlarındaki aşırı pahalılık düşük performans ve sıklıkla düşük kalite ve kısa ömür sorunu Ukrayna’daki kesif Rus elektronik harbi karşısında hızla kendisini gösterdi.

HAÇLI YENİLGİSİNE DOĞRU

Eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton:

Ukrayna’nın karşı saldırısı başarısız oldu, yaptırımlar başarısız oldu, yapılması gereken tek şey kaldı. Çatışmayı yoğunlaştırın!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: