BAŞKAN PUTİN: “ÇOK KUTUPLU DÜZENİN KURULMASINDAN YANAYIZ”

Rusya Devlet Başkanı Vladimit Putin, Güney Afrika’nın Johannesburg kentindeki 15. BRICS Zirvesi’nde, gruba üye ülkelerin liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilen panel oturumunda video konferans yöntemiyle bir konuşma yaptı, “Çok kutuplu düzenin kurulmasından ve ulusal para birimlerinin kullanımının genişletilmesinden yanayız” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Güney Afrika‘daki BRICS Zirvesi‘ndeki konuşmasının başında, BRICS’in uluslararası hukuka dayanan çok kutuplu dünya düzeni kurulmasından yana olduğunu vurguladı.

BRICS ülkelerinin çeşitli ülkelerin hegemonya ve münhasırlık politikalarına karşı çıktığının altını çizen Putin, Rusya‘nın BM de dahil uluslararası arenada grup diğer üyeleriyle işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

BRICS beşlisinin küresel arenada hak ettiği şekilde saygın bir yapı olarak kabul gördüğünü söyleyen Putin, grubun konumunun sürekli güçlendiğini ve politikasının uluslararası toplumun ana bölümünün isteklerini karşıladığını kaydetti.

Koordineli şekilde hareket eden BRICS ülkelerinin küresel ve bölgesel gündemdeki en hayati sorunların çözümü için çabaladığını anlatan Putin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Önemli olan, gerçekten adil ve uluslararası hukuka dayanan, egemenlik hakkına ve her halkın kendi kalkınma modeline yönelik hakkına saygı da dahil BM Şartı’nın temel ilkelerini gözeten çok kutuplu bir dünya düzeninin kurulması konusunda hepimizin tek yürek olmasıdır. Hegemonyanın her türlüsüne, bazı ülkelerin kendilerini münhasır addetmesine ve buna dayanan yeni politikaya, devam eden neo-sömürgecilik politikasına karşıyız.”

BRICS ülkelerinin toplam ihracat hacmi, dünya toplamının yüzde 20’sine ulaştı’

BRICS ülkeleri Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika‘nın küresel ekonomiye yaptıkları yatırımların son 10 yılda 2 kat arttığına dikkat çeken Putin, 5 ülkenin toplam ihracat hacminin dünya toplamının yüzde 20‘sine ulaştığının altını çizdi.

3 milyardan fazla insanın yaşadığı beş BRICS ülkesinin küresel GSYİH’deki payının G7 ülkelerinin payını satın alma gücü paritesi açısından geride bıraktığı bilgisini de paylaşan Putin, BRICS grubunun küresel ekonomiye önemli katkı yaptığı mesajını verdi.

2025‘e kadarki dönemi kapsayan BRICS Ekonomik Ortaklık Stratejisinin başarıyla uygulandığını anlatan Rusya lideri, “Özellikle, tedarik zincirlerinin çeşitlendirilmesi, dedolarizasyon ve karşılıklı ödemelerde ulusal para birimlerine geçiş, dijital ekonomi, KOBİ’lerin desteklenmesi, teknolojilerin adil aktarımı gibi alanlarda beşli işbirliği güçleniyor” diye konuştu.

‘Ulusal para birimlerinin kullanımının genişletilmesinden yanayız’

Putin, Rusya’nın BRICS ülkelerinin uluslararası finans sistemindeki rolünün artırılmasından ve ulusal para birimlerinin kullanımının genişletilmesinden yana olduğunu da vurguladı.

Bir sonraki zirve Tataristan’da olabilir

Putin, gelecek yıl BRICS dönem başkanlığını yürütecek ülke olarak Ekim 2024’te Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da BRICS Zirvesi düzenlemeyi planladıklarını da belirtti.

‘Batı tarafından desteklenen savaşa son vermek istiyoruz’

Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerinin tek bir amaç taşıdığını kaydeden Putin, Kiev rejimi tarafından sivil vatandaşlara karşı başlatılan ve Batı tarafından desteklenen savaşa son vermek istediklerinin altını çizdi.

Batı’nın dünyadaki hegemonyasını koruma arzusunun Ukrayna’daki krize yol açtığını belirten Rusya lideri, “Önce Batılı ülkelerin yardımıyla anayasaya aykırı devlet darbesi gerçekleştirildi, ardından bu devlet darbesini kabullenmeyen insanlara savaş açıldı. Savaş acımasız, yok etmeye yönelik bir savaş ve sekiz yıldır sürüyor” ifadelerini kullandı.

Putin, bu tutum karşısında Rusya’nın kültürleri, gelenekleri, dilleri ve gelecekleri için mücadele eden insanları destekleme kararı aldığını söyledi ve ekledi:

“Ukrayna’daki eylemlerimiz sadece tek bir amaca dayanıyor; Batı ve onun Ukrayna’daki tebaaları tarafından Donbass’ta yaşayan insanlara karşı başlatılan savaşa son vermek. Bu duruma son verme ve barışçıl araçlarla adil çözüme ulaşma girişimlerine fiilen katılan BRICS dahilindeki meslektaşlarımıza minnettarız. Değerli meslektaşlar, önemli olan, gerçekten adil ve uluslararası hukuka dayanan çok kutuplu dünya düzeni kurulması konusunda hepimizin yan yana olmasıdır.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: