ÇİM BİÇEYİM DERKEN BİÇİLEN İSRAİL

RAND Corporation: İsrail Gazze’de kapsamlı stratejik başarısızlık yaşadı

ABD dış politikasında etki ve yönlendirme gücü olduğu değerlendirilen RAND Corporation’un Strateji ve Doktrin Programı Direktör’ü Siyaset Bilimci Raphael S. Cohen, İsrail’in Gazze stratejisini değerlendirdi. Cohen’e göre İsrail’in Gazze’de uyguladığı “çimleri biçme” stratejisi başarısız oldu.

İsrail’in Gazze Stratejisinin Kaçınılmaz, Süregelen Başarısızlığı

Raphael S. Cohen

“Çimleri biçmek” ifadesi, son on buçuk yıldır İsrail’in Gazze’de uyguladığı stratejisinin ana etiketi oldu.

Bu strateji şu şekilde işliyor: Gazze’nin durumundan hayal kırıklığına uğrayan Filistinliler, hiç değilse İsrail’den intikam almak için Hamas gibi örgütlere yönelir. İsrail güvenlik kaygılarını gerekçe göstererek Gazze’ye abluka gibi kısıtlamalar uygular. Gazze’deki yaşam koşulları daha da kötüleşir ve hoşnutsuzluk artar. Hamas, Filistin İslami Cihad ve diğerleri bu hoşnutsuzluktan faydalanarak İsrail’e saldırır. İsrail de “çimleri biçerek” karşılık verir. İsrail faillerle birlikte biraz da sivili öldürerek en iyi ihtimalle birkaç yıllık göreceli bir barış satın alır ve uzun vadeli radikalleşmeyi daha da körükler. Ve bu döngü böylece sonsuza kadar devam eder.

“Çimleri biçmek” stratejik kadercilikten daha fazlasını içeriyor. Bu aynı zamanda büyük ölçüde bir kibri yansıtıyor. Özünde İsrail’in Gazze’deki direnci kontrol edebileceği, Hamas’ı İsrail’e saldırmaktan caydıracak kadar sert vurabileceği buna karşın Gazze’yi kaosa sürükleyecek ya da bölgesel bir savaşa yol açacak kadar sert vuramayacağı varsayımı yatıyor. İsrailli bir savunma analistinin 2014 Gazze savaşı için söylediği gibi, “Onları hastaneye yatırmadan kemiklerini kırmak istiyoruz.”

Bu, özellikle Gazze’deki basınç arttıkça, her yıl sağlanması imkansız olmasa da zor bir denge. Kabaca Philadelphia büyüklüğünde bir alana sıkışmış 2 milyon nüfusun yüzde 80’i yoksul ve yüzde 46’sı işsiz. Gazze Şeridi’nden her gün yaklaşık 108,000 metreküp arıtılmamış kanalizasyon Akdeniz’e akıyor ve içilebilir su bulmak zor olabiliyor.

Bu tablo karşısında ve Gazzeliler için daha iyiye giden bir yol olmadığı sürece, şiddeti kontrol altına almaya yönelik hiçbir askeri strateji uzun vadede başarılı olamaz. Bir emniyet supabı olmadan Gazze’nin patlaması kaçınılmazdı.

İsrail’in çim biçme stratejisi nihayet 7 Ekim’de olağanüstü bir şekilde başarısız oldu. Hamas saldırısı İsrail’in Gazze üzerinde ne kadar az kontrolü olduğunun altını çizdi. Bu sadece bir istihbarat başarısızlığı ve operasyonel bir başarısızlık değil, aynı zamanda daha kapsamlı bir stratejik başarısızlıktı. İsrail’in tüm yaklaşımının ardındaki temel önermenin bir sabah feci şekilde yanlış olduğu kanıtlandı.

Kaynak: https://harici.com.tr/rand-corporation-israil-gazzede-kapsamli-stratejik-basarisizlik-yasadi/

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d