HASTANE KATLİAMI – İSRAİL’İN “ÇİMLERİ BİÇME” STRATEJİSİ

Ayhan SÖNMEZ

Yahudi devletinin 2006’dan bu yana carî olan bir politikası var. Bundan önce resmî değildi, ancak 2006’da Hizbullah’la yapılan ve İsrail ordusunun (IDF) yenilgisiyle sonuçlanan savaştan sonra İsrail çevreleme ilkesine dayalı bir politika benimsedi. Bu savaş, Yahudi devletinin kuruluşundan itibaren ilk yenilgisi olarak tarihe geçti.

Buna “Çimleri Biçmek” politikası deniyor. Yani İsrail sadece militanlara değil sivil halka da orantısız şiddetle karşılık veriyor. Ana gaye militanlara verilen sivil desteği kırmak. Bu yüzden onlara saldıracaklar ve büyük kayıplara neden olacaklar.

Bu bir savaş suçudur. Bu gerçek anlamda bir savaş suçudur. Ve ABD bunu çok iyi biliyor. Dünyanın da bundan haberi var. İsrail doktrinini gizleme gereği duymadan yayınladı. Bununla övünüyorlar ama dünya gerçeği örtmekle meşgûl… Gazze Şeridi’nde yaşananlar ve şu anda yaşananlar “Çimleri Biç” politikasının bir parçasıdır. Ve “Çimleri Biçmek” kelimenin tam anlamıyla İbranice karşılığında çocukları öldürmek, itlaf etmek, yok etmek anlamına gelir…

Bu katliam suçu Amerikan askerî teçhizatı ve mühimmatı kullanılarak işlendi…

Herhangi bir ülke Amerikan teknolojisini bu şekilde kullanacak olsaydı onlara ambargo uygulardı. Yaptırımlar gündeme gelirdi. Ama İsrail mevzu bahis olunca, hiçbir şey görmez, hiçbir şey duymaz.

ABD, İsrail’in ne yaptığını bile bile destekler; dolayısıyla ABD’de Filistin halkına yönelik şefkat içeren her türlü konuşma yüzde yüz ikiyüzlüdür. Hiçbir zaman Filistinlilere sempati duymadı. Her halükârda “Çimleri Kes” katliam politikasını içerdiğini bilerek İsrail’in perspektifini ve stratejik hedeflerini her zaman destekledi.

Bakın İsrail bu doktrini yayınladı. İnternette arayın, açık kaynaklarda, belgeler orada yayınlanıyor. Ben uyduramadım. Ve bunu okuduğunuzda kendinize şunu soracaksınız: Bu nasıl olabilir? İsrail 2006 Hizbullah yenilgisi sonrasında resmî olarak ilân etmiş olsa da aslında 70 yılı aşkın süredir -resmî ve gayriresmî olarak- Filistinlilere karşı bunu uyguluyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: