İSRAİL, TÜNELLERİ SUYLA DOLDURMAYI DÜŞÜNÜYORMUŞ…

Amerikalı araştırmacı gazeteci Seymour Hersh, İsrail’in Gazze Şeridi’nde kara harekâtına başlamadan önce Hamas’ın tünel sistemini sular altında bırakmayı düşündüğünü öne sürdü.

Hersh, Substack’te yayımlanan makalesinde“Bilgi sahibi bir Amerikalı yetkili bana İsrail yönetiminin, çoğu işgal için gerekli manevralar ve koordinasyon konusunda sadece birkaç hafta eğitim almış olan birliklerini göndermeden önce Hamas’ın geniş tünel sistemini sular altında bırakmayı düşündüğünü söyledi,” ifadelerine yer verdi.

İsrail tünellere su basmayı akıl ediyor ama Aksa Tufanı hurucu ile İsrail’in aklını başından alan Hamas, kimi rivayetlere göre 500 km’den fazla olduğu söylenen tünellere su basmayı düşüneceklerini öngörüp tedbir almayacak kadar akılsız mı? Tünellerin bu kadar fazla olması bile su basılarak devre dışı bırakılmayı neredeyse imkânsız kılmaya yetiyor. Akdeniz’i boşaltmak gerekir… Ancak lokal olarak ele geçirilen bölge olursa, orada keşfedilen tünel ağızları su ile doldurulabilir. Tüneller değil, tünel ağızları… O ağzın ele geçirilmesine karşı, ana ağla irtibatının kesilmesine dair tedbirler de alınmıştır.

Gazze’yi bombalayarak dümdüz etme, kimyasal ve nükleer silah kullanma, sivilleri hedef alarak katletme, tünellere su basma…

Hersh, İsrail’in sürekli bombardımanla Gazze kentini enkaza çevirme sürecinde olduğunu ve yakında kara harekâtına başlamayı planladığını belirtti.

‘İsrail rehineleri gözden çıkarmaya hazır’

Tünellerin sular altında kalmasının İsrail’in ‘hala tehlikede olan rehineleri gözden çıkarmaya’ hazır olduğu anlamına gelebileceğini belirten Hersh, “Tahminen 200’den fazla rehinenin nerede olduğu açık bir soru. İsrail sadece Hamas rejiminin sona ermesinden bahsediyor ve Hamas şu ana dek dört rehineyi serbest bıraktı. Amerikalı yetkili bana İsrail yönetiminin yakında daha fazlasının gelmesini beklediğini aktardı,” dedi.

KORKUDAN ERTELEDİLER

Daha önce İsrail tarafı, Gazze’ye kara harekatının başlamasını olası ‘ölümcül tuzaklar’dan duydukları korku nedeniyle ertelediğini bildirmişti.

Öte yandan 7 Ekim’deki Aksa Tufanı saldırısına Hamas’ın yanı sıra Aksa Şehitleri Tugayı’nın da katıldığın kaydeden Hersh’e göre saldırıya Hamas’ın yanında başka grupların da katılmasının rehinelerin serbest bırakılmasına yönelik gizli görüşmelerin başarılı olamamasının nedenlerinden biri olabilir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d