GAZZE’DE OLANLAR UKRAYNA’DA OLANLARDAN DAHA ÖNEMLİ

Igor MOLOTOV – Abdel Hafiz NOFAL


Takdim: Adımlar’ın Rusya-Moskova temsilcisi Gazeteci Yazar Igor Molotov (*) tarafından Filistin’in Rusya Büyükelçisi Abdel Hafiz Nofal ile yapılan röportajda gönüldaş Molotov, Nofal ile görüşmesinde, Filistin’de olanların, Ukrayna’da olanlardan daha önemli olduğunun kaydedildiğini aktarıyor.

-Şu anda Gazze Şeridi’nde ve Filistin hükümeti üzerinde eşi benzeri görülmemiş bir askerî baskı var ve İsrailliler operasyonlarında üst düzey El Fetih yetkililerini bile hedef alıyor. Bu çatışmanın kabul edilebilir her türlü insanî sınırın ötesine geçtiği açıktır. Durumu çözüme kavuşturmak için daha fazla gelişme kaydedileceğine dair bir görüş var mı?

-Her şeyden önce ve en önemlisi, Filistinlilere yönelik saldırıların durdurulması ve ateşkesin sağlanması. İkincisi, insanî yardımın Filistinlilere ulaşmasını sağlamak, çünkü orada izin verilenler yeterli değil: Gazze’de bugün ne suyu ne de ilacı olan 2,5 milyon insan yaşıyor. Üçüncüsü, yabancıların kendi ülkelerine gitmek üzere Gazze Şeridi’ni terk etmelerine izin vermek. Dördüncü olarak, rehinelerin, özellikle de sivil rehinelerin serbest bırakılması sürecini başlatmalıyız. Tüm bunlar gerçekleştiğinde, uluslararası toplum ve ben bundan sonra ne olacağını düşüneceğiz. Bu konuda birkaç senaryo var.

-Birkaç gün önce Vladimir Putin, Filistin de dahil olmak üzere dünyadaki olumsuz olayların kaynağının ABD olduğunu söyledi. Dünya düzenini değiştirme ihtimali görüyor musunuz?

-Öncelikle Rusya’nın ve şahsen Vladimir Putin’in tutumunu takdirle karşılıyoruz. Özellikle de Gazze Şeridi’ndeki durumla ilgili olarak BM’de Filistinlileri destekleyen kararlı tutumu için kendisine teşekkür ediyoruz. Sorunuza cevap vermek gerekirse, herhangi bir yeni dünya düzeni şu anda var olan düzenden daha iyi olacaktır. Yeni bir dünya düzeninin adaletle buluşacağına inanıyoruz. Ve adil bir Filistin sorununa katkıda bulunacaktır. Şimdiye kadar ABD dünya siyaset arenasına hâkim oldu ve sorunun diplomatik yollarla çözülmesini engelledi. Bu durumda elimizdeki imkânlarla sorunu bölgelerde çözmek zorundayız. Umuyoruz ki “İsrail’i” çılgınca desteklemeye gelen Avrupa ülkelerinin temsilcileri uyanır ve durumu gerçekten nasıl iyileştireceklerini düşünürler. Böyle bir senaryo var ve bunu düşünmemiz gerekiyor. Tüm dünya ülkeleri Filistin ve İsrail olmak üzere iki devletin kurulmasını destekliyor ve bunu gerçekleştirmek için uluslararası bir konferans çağrılmalı. Bence dünya toplumu adaleti gerçekleştirmek istiyorsa en uygun senaryo budur.

-Evet, ama bir barış konferansı yapıldı ve nasıl sonuçlandığını hepimiz biliyoruz. Dürüst olmak gerekirse hiçbir şey.

-Ama bu bölgesel bir konferanstı ve o toplantıda Arap ve Avrupalı olmak üzere iki görüş temsil ediliyordu. Dolayısıyla sonuç ne olursa olsun, Filistin sorununa iki devletli çözüm ilkelerini tanıyan ve destekleyen tüm ülkelerin bir araya gelerek barış ve adalete ulaşmak için tüm çabaları birleştirmesi gerektiğine inanıyoruz. Önemle vurgulamak isterim ki, başta Hamas olmak üzere tüm Filistinliler bu meselenin bu ilke temelinde çözülmesini istemektedir. Ve biz bu meseleyi çözmenin tek ve en iyi yolunun bu olduğuna inanıyoruz.


-Dünyanın her yerinde gösteriler görüyoruz. Bugün Avrupa’daki şehirler Filistin davasını destekledi. Orta Doğu, Afrika, Lâtin Amerika, tüm dünya… Dolayısıyla Filistin davası onlarca yıldır coğrafyası, milliyeti, dini ne olursa olsun tüm insanlık için derin bir mesele haline gelmiştir. Sizce Filistin meselesi neden tüm dünya için bu kadar önemli hale geldi?

-Birkaç faktör var. İlk unsur kutsal topraklar. Tüm peygamberler ya Filistin’de yaşamış, ya Filistin’de ölmüş ya da Filistin’den geçmiştir. En büyük Ortodoks Kilisesi Moskova’da bile değil, Filistin’de. Tüm büyük dinlerin kökleri kutsal topraklarımızdadır. Bu en önemli faktördür. İkincisi, Yahudilerin çoğu yeni gelenlerdir, Avrupa’da bir felaket yaşandığında oradan göç etmişlerdir. Holokost’u kabul ediyoruz ama neden biz Filistinliler Batı’nın suçlarından sorumlu olalım? Yani bugün Avrupa’nın suçlarından biz sorumluyuz. Bu ve diğer faktörler Filistin’i tüm dünya halkları için bir endişe konusu haline getirmiştir.

(*) Russia Today TV kanalında yazar ve editör.
Adımlar Dergisi Rusya-Moskova temsilcisi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d