TÜRKİYE HUKUK DEVLETİYSE KUMANDAN’IN KATİLLERİ NEREDE?..

Ahmet ÖLÇÜLÜ

Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay’ın derhal serbest bırakılması gerektiğine dair karar üzerine yerel mahkeme Atalay’ı serbset bırakak yerine dosyayı Yargıtay’a havale etti.

Adallet Bakanı Yılmaz Tunç ise bu kararı Türkiye’nin hukuk devleti olduğunu ileri sürerek savundu.

Madem hukuk devleti, Kumandan Salih Mirzabeyoğlu’nun katilleri neden bulunamıyor?

Ortalığı çeteler sarmış, her gün sokak çeteleri operasyonu yapılıyor, temizlemekle bitmiyor ama yükseklerdeki çetelere dokunulamıyor, Türkiye hukuk devleti…

Yolsuzluk ve dolandırıcılık almış başını gitmiş, Türkiye hukuk devleti…

Devletin resmi kurumu doğru olmadığı bilinen rakamlar yayınlıyor, enflasyonun düşük gösterilmesi yoluyla milletin cebindeki para hem enflasyon, hem de düşük gösterme üzerinden iki kere çalınıyor, Türkiye hukuk devleti…

Kimsenin adalete güveni kalmamış, Türkiye hukuk devleti…

Milletin adalete güveni kalmadığından ihkakı hak almış başını gitmiş, Türkiye hukuk devleti…

Faili meçhul cinayetler ortada duruyor, Türkiye hukuk devleti…

Adamın biri çıkıyor, hukuk siyasetin köpeğidir diyor, kimse ses etmiyor, Türkiye hukuk devleti…

Uzatmaya gerek yok, tek şey söyleyin:

KUMANDAN MİRZABEYOĞLU’NU KİM ÖLDÜRDÜ?

Hukuk devleti önce bunun cevabını verecek. İnsanların faili meçhule kurban gittiği yer hukuk devleti falan değildir. Çete devletidir. Ha bir olmuş, ha bin… Netice değişmez. İstisna falan demesin kimse. Hukukun olduğu yerde faili meçhul yoktur. Faili meçhulün olduğu yerde de devlet yoktur, çeteleşme vardır. Ben devletim diyen birilerinin devleti çete olarak kullanması sözkonusudur.

Daha Kumandan Mirzabeyoğlu’na yapılanın bir suikast olduğunu bile ağzına alamayan devlet hukuk devleti öyle mi?

Bu mesele hayatî öneme haiz. Zira Kumandan Mirzabeyoğlu, devleti ele geçiren çete tarafından katledildi. Bu çete ortaya çıkarılmadıktan, yani Kumandan Mirzabeyoğlu’nun katillerinden hesap sorulamadıktan sonra, devlet devletim demesin. Hele hukuk devleti hiç demesin.

Bugün bu devletin İsrail’in katliamları karşısında Gazze’ye fiilî olarak el atamamasının arkasında da bu çete var: İsrailci, yozkurt çete… Bu çete ile girilen gizli saklı ilişkiler ve İsrail’e muhtacız itirafı ile tescillenen vaziyet var.

Hukuk son tahlilde egemenlik alanıdır ve bize ne kadar aksini iddia ederlerse etsinler, Kumandan’ın katillerinin üzerine gidilememesi ile ortaya çıkan uygulama da göstermektedir ki, Türkiye’nin gerçekten hukuk devleti olması isteniyorsa, emperyalizmayla işbirlikçiliği yapanlardan, İsrail’e muhtaç olanlardan ve muhtaç olma durumundan kurtulmak gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d