ZAHAROVA’DAN ABD’YE: “SİZE KİM YETKİ VERDİ Kİ!”

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Rusya’ya yönelik Kuzey Kore ile ‘yasadışı’ askerî-teknik işbirliğine dair suçlamaların tamamen asılsız ve hiçbir kanıta dayanmadığını ifade etti.

Zaharova yaptığı açıklamada, Rusya’ya yönelik Kuzey Kore ile ‘yasadışı’ askerî-teknik işbirliğine dair suçlamaların temelsiz olduğunu, Rusya’nın uluslararası yükümlülüklerini sorumlu bir şekilde yerine getirdiğini söyledi.

Zaharova, “Kolektif Batı’nın Rusya ile Kuzey Kore arasında ‘yasadışı’ askerî-teknik işbirliğine ilişkin ‘yüksek ihtimalle’ tarzındaki suçlamaları tamamen kanıtsız ve hiç bir temele dayanmıyor. Üstelik hiç kimse Washington ve Tokyo’ya soruşturma yetkisi vermedi” dedi.

Rusya’nın BM Güvenlik Konseyi kararları da dahil olmak üzere uluslararası yükümlülüklerini sorumlu bir şekilde yerine getirdiğine vurgu yapan Zaharova“Bu durum, Kuzey Kore de dahil olmak üzere komşularımızla uzun tarihi kökleri olan geleneksel dostluk ve işbirliği ilişkilerini geliştirmemize engel değil” diye konuştu.

Zaharova ayrıca, Rusya’yı eleştiren ABD ve uydularının uluslararası hukukun genel kabul görmüş normlarını ihlâl ettiğini, aynı zamanda suçlu Kiev rejimine silâh pompalayarak kan dökülmesinin sürmesine katkıda bulunduğunu vurguladı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d