ŞANTAJ KASETİNİN KARŞILIĞINDA NE VERDİNİZ

ŞANTAJ KASETİNİN KARŞILIĞINDA NE VERDİNİZ

Erdoğan Necdet Özel’i görevden aldı.

Neden mi?

Şöyle anlatalım…

TSK’ya yapılan operasyonların tek aktörü yargı ve polis değil.

“Savaş politikanın başka araçlarla devamıdır” diyor ya Prusyalı General Clausewitz, bu dönemde her araç, savaşın ve politikanın devamı için kullanıldı.

İlker Başbuğ’dan Işık Koşaner’e askerlerin ses kayıtları, kendilerinin ve ailelerinin görüntüleri, özel yaşamlarına hatta mezheplerine dair fişlemeler Cemaat organlarında ve yandaş medyada yer buldu.

Bunlardan biri de sosyal medyada açılmış hesaplar.

Adlarını burada anmayalım. Ancak sosyal medyada düzenli olarak askerler ve özel hayatları hakkında bilgi veren hesaplar var. Askerlerin birlikte oldukları insanlardan, garnizona cep telefonlarıyla girmelerine kadar isim ve fotoğraf vererek bilgi paylaşıyorlar. Mezheplerini, aile hayatlarını aktarıyorlar. Bir kısmı da e-posta yoluyla Karargah’a isimsiz olarak gönderiliyor.

GENELKURMAY’DAN ÖZEL BİRİM

Bir bilgi verelim, bugünlerde Genelkurmay Karargahı’nda bu konuyla ilgili çalışma yapan bir birim var.

Hayır yanlış anlamayın, bu hesapları kimlerin yönettiğini, insanları kimlerin izlediğini bulmaya çalışmıyorlar.

Öğrendiğimize göre bu hesapları takip ederek, yazanlar doğru mu diye bile araştırmadan soruşturmaya dönüştürüyorlar.

Yaşanan bir örnekten söz edelim.

Bu hesaplardan geçtiğimiz aylarda bir komutanın çocuğunu okula makam arabasıyla bıraktığı yazıldı. Ancak komutanın biri 21 diğeri 23 yaşında üniversite çağında iki çocuğu var ve aynı şehirde bile yaşamıyorlar. Bu basit bilgiyi bile araştırmadan TSK’daki sosyal medya takibi yapan birim bu mesajı aldı, bir üst yazıyla birliğine gönderdi ve hakkında soruşturma başlattı.

E kurtulmuş demeyin. Bu nedenle ifadeniz alınıyor, size gözler şüpheyle bakıyor ve sicilinize böyle bir soruşturma giriyor. Baskı öyle hale dönüşmüş durumdaki hakkındaki iftiralar ve dedikodular nedeniyle istifa eden bir çok isim var.

Her şeyiyle tuhaf bir süreç…

Sorguya avukatınız alınmıyor. Sadece bir mesaj nedeniyle özel hayatınıza dair bütün detaylar soruluyor. Günahla, yasak birbirine karışıyor.

DAVALARA GİREN BİLGİLERLE AYNI

Meselenin bir ilginç yanı daha var.

Söz konusu sosyal medya hesaplarından paylaşılan, e-posta ile gönderilen dedikodu ya da fişleme bilgilerinin birçoğu askerlerin sanık olduğu davalara girmiş durumda. Haliyle bu hesapları kullananlarla, bu davaları kurgulayanların aynı kişiler olduğunu düşünüyorsunuz.

Fakat buna rağmen geçtiğimiz günlerde çıkan haberleri hatırlayın. İzmir’deki davada henüz insanlar hakkında karar bile verilmeden TSK birçok askerin kurumla ilişiğini kesti. Askerlerin adları sadece bir dijital dosyada geçti diye mesleki yaşamları son buldu.

Sadece bu kadar değil.

ASKERİN PSİKOLOJİSİ BOZUK

TSK’da psikoloji resmen çökmüş durumda. Düşünün; yediğiniz yemekten, el ele tutuştuğunuz sevgilinize kadar her şey birileri tarafından izlenebilir ardından önünüze soruşturma olarak gelebilir. Sanki komutanların teğmenlerle aynı yaşta çocukları yokmuş, onların doğal olarak sevgileri ya da aşkları olmuyormuş gibi komutanlar sizi karşılarına oturtarak özel hayatınızı sorabilir.

Böyle bir kuruma çocukluğunu, gençliğini veren insanların psikolojisi normal olur mu?

Cuma akşamı evde içki içiliyor mu diye kapınız çalınıyorsa orada güven ilişkisi kurulabilir mi?

Kurumunuzda dahili hatların dinlendiğini, maillerin takip edildiğini bildiğinizi düşünün orada sağlıklı bir işleyiş sürer mi?

Haliyle değil silah arkadaşlığı, dostluk ilişkileri bile bitmiş durumda. Aileler birarada yemek bile yemiyorlar.

Bu hale bu kurumu yönetenler getirdi diyerek gelelim konumuza.

NECDET ÖZEL’İN ŞANTAJ KASEDİ

Şimdi böyle bir kurumda çalıştığınızı düşünün. 20’li yaşlarında bir teğmensiniz. Bir kadınla birlikte oldunuz ve bu, birileri tarafından kaydedildi. Ya da sadece bir CD’de birlikte olduğunuz yazıldı. Bütün özel hayatınız sorgulanıyor. Kurumla ilişkiniz kesiliyor. İşte tam da bu dönemde ülkenin Başbakan’ı çıkıp “Bunların elinde şantaj kasetleri var. Bu devletin en tepesinden en aşağısına kaset. Cumhurbaşkanının da şantaj kaseti vardı. Benimle ilgili de Genelkurmay Başkanın da” diyor, ne düşünürsünüz?

İyi de siz, gencecik askerleri sadece Twitter’da meçhul birileri hakkında dedikodu yaptı diye sorgulatan bir Genelkurmay Başkanı değil misiniz?

Aynı ölçüleri, yani bizzat sizin kurduğunuz ölçüleri, bizzat size uygularsak o koltuktaki durumunuz gayrımeşru olmaz mı?

Başbakan sadece “kaset” de demiyor. “Şantaj” da diyor. Yani Necdet Özel’e bu kaset aracılığıyla şantaj yapıldığını ima ediyor.

Aklınıza “Necdet Özel’den bu kaseti yayınlamamaya karşılık ne istendi”sorusu geçmez mi?

Hele aynı Başbakan, TSK’da yargılanan kişilerin davalarında kumpas olduğunu, bu kumpası kuranlarla bu kasetleri hazırlayanların aynı isimler olduğunu söylüyorsa…

Aklınıza daha kötü senaryolar gelmez mi?

Başbakan yaptığı açıklamayla Necdet Özel’i adeta görevden aldı.

Zira bir genelkurmay başkanına kasetle şantaj yapıldığını söylerseniz artık onun kararlarını tartışmalı hale getirirsiniz.

KASETLİ ŞANTAJIN KARŞILIĞINDA NE VERDİNİZ

Üstelik biz bu yaşananları bir yerlerden hatırlıyoruz.

Nereden mi?

21 Kasım 2008 tarihinde Türk Polisi Ankara’da ABD Büyükelçiliği’nde ABD’li yetkililere Ergenekon Operasyonu hakkında verdiği brifingden.  Wikileaks belgelerine yansıyan notlardan eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın kızına ait mahrem görüntülerin ABD’lilere polis tarafından gösterildiğini öğrenmiştik. Hemen herkesin aklına Başbakan Erdoğan’la Büyükanıt arasındaki Dolmabahçe Mutabakatı gelmişti.

O gün o semineri vermekle suçlanan malum polislerle bugün Necdet Özel’e kasetle şantaj yapmakla suçlananlar aynı kesim değil mi?

Eğer gerçekten haktan hukuktan bahsedeceksek önümüzde iki yol var:

Ya Necdet Özel, kurduğu şubenin karşısına geçsin ve bu kez kendisi ifade versin. Türkiye, hangi kasetle nasıl bir şantaja uğradığını öğrensin.

Ya da insanları bu yollarla tasfiyeyi geleneksel hale getiren çete, yargı önüne çıkarılsın. Bu alçakça kumpas herkes için son bulsun.

Ama siz ömrünü üniformasına vermiş insanları bir word belgesiyle “fuhuş karşılığı casusluk” yapmakla suçlayıp atarken, “Amiriniz” Başbakan sizin kasetinizi kürsülerden ballandırarak anlatırsa o soruya sonsuza kadar muhatap olursunuz:

Kasetle şantajın karşılığında ne verdiniz?

Barış Terkoğlu

Odatv.com

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: