NABİ AVCI GAZZE KATLİAMINA NEZARET ETMEK İÇİN İSRAİL’DE

NABİ AVCI GAZZE KATLİAMINA NEZARET ETMEK İÇİN İSRAİL’DE

Kendisine kayıtsız şartsız biat eden kitle, akıl ve şahsiyet yönünden her geçen gün biraz daha çürüdükçe, AKP buna uygun olarak belli başlı görüşmelerini artık saklama ihtiyacı dahi hissetmeden, göstere göstere yapmaya başladı. Nasılsa tevil getirme işini de onların yerine yapan bir sürü keskin ulema(!), mücahit(!), dava adamı(!) ve strateji uzmanı(!) var etraflarında.

AKP dediysek lafın gelişi… Türkiye’de birkaç senedir AKP diye bir parti yok. Beştepe ve onun oyuncakları var. Dolayısıyla, Bakan Nabi Avcı’nın İsrail ziyaretinin kâğıt üzerinde mesuliyeti bu hükümete ait gibi görünse de, Beştepe’den izinsiz değil İsrail ziyareti, hacet gidermek için abdesthane bile ziyaret edemezler.

Evet, AKP’li Kültür ve Turizm Bakanı Nabi AVCI bu yazıyı kaleme aldığımız saatlerde İsrail’de…  Ve onun İsrail’de olduğu saatlerde İsrail Gazze’yi vuruyor, katliam yapıyor. İsrail’in Gazze’ye saldırması yeni değil. Özellikle son bir haftadır saldırılarını iyice arttırdı. Burada “yeni” olan AKP’nin bu ziyareti tam bu saldırılara denk düşürmesi, bütün yaşananlara rağmen ziyareti ertelemek yerine, gayet tabii bir pişkinlik içinde yerine getirmesi…

Peki, bunu nasıl okumalı? Bu önceden planlanmış bir ziyaret olduğuna göre, hemen öncesinde İsrail’in Gazze saldırılarına başlaması ve buna rağmen ziyaretin iptal edilmek yerine dostane bir havada devam etmesini ne şekilde açıklamalı?

AKP açısından İsrail’e verilen mesaj nettir: “Bizim sizinle ilişkilerimiz artık Filistin ekseninde olmayacak, size muhtaç olduğumuzu beyan ettik ve bu muhtaçlık politikasındaki samimiyetimizi görün diye buradayız. Siz bütün Filistin’i yok etseniz bile biz diplomatik bir krize sebep olmayacağız. En fazla dostlar alış verişte görsün cinsinden bir ‘kaygı duyuyoruz, üzülüyoruz’ mesajı yayınlar geçeriz.”

İsrail açısından verilen mesaj da net: “AKP’yi zerre kadar tınlamıyoruz. Çift S kuralıyla dilediğimizi yapar ve onlara kabul ettiririz. Ama seve seve, ama…”

Tabii, bu ziyaretin iyi ve olumlu tarafları da varmış. Malûm medya öyle yazıyor. Türkiye’ye gelecek Yahudi turist sayısında artış bekleniyormuş. Bak, bu iyi. Çünkü referandum için para lazım. Referandum mu? Hani canım, “evet” demekte çekincesi olan herkesi İsrail ajanı diye damgaladıkları muhtemel oylama…

Yine de beterin beteri vardır. Ya İsrail’in Gazze’yi bombaladığı esnada Nabi AVCI yerine bir CHP’linin yolu, yanılıp şaşıp İsrail’e düşeydi… Buna da şükür.

Gökhan YAMANGÜL – 07 Şubat 2017

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: