TÜRKİYE – NATO İLİŞKİLERİ (İgorMOLOTOV)

TÜRKİYE – NATO İLİŞKİLERİ (İgorMOLOTOV)

.

Russia Today muhabiri Gönüldaş İgor Molotov’un Sputnik Türkiye’de de yayınlanan yazısını dikkatinize sunuyoruz

Adımlar

.

TÜRKİYE – NATO İLİŞKİLERİ

İgor MOLOTOV

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Hamburg’da gerçekleştirdiği görüşmeyi değerlendiren Russia Today muhabiri İgor Molotov, Türkiye’nin ABD ve NATO işgalinden kurtulmaya başladığını belirtti.

Hamburg’da yapılan G20 Zirvesi’nden geriye çok sayıda Putin-Erdoğan fotoğraflarının kaldığını belirten Molotov, fotoğraflarda her iki liderin içten gülümsediğine dikkat çekti.

Putin’in, Erdoğan’ın Suriye’deki krizin çözümündeki katkısını takdir etmesini ve teşekkür etmesini değerlendiren Rus gazeteci, bu açıklamadan iki ülkenin ortak çalışmasının yoğun biçimde sürdüğünün anlaşıldığını belirterek, “Medyadan Türk-Rus ilişkilerine dair hep olumsuz şeyler duymaya alıştık. Oysa Türk Akımı’nın deniz derinliğindeki bölümü döşenmeye başladı, yani bu projenin bozulacağı yönündeki söylentiler asılsız çıktı. Ayrıca sürekli Suriye konusunda istişareler yapılıyor. Türkiye sadece iş ortağı değil Rusya’nın bu istikrarsız bölgesindeki jeopolitik müttefiki haline gelmeye başladı” diye yazdı.

Erdoğan’ın referandum sonucu aradığı tam iktidarı nihayetinde aldığına dikkat çeken Molotov, “Evet her şey pürüzsüz değil ama bu Rusya için çok iyi bir sonuç oldu. Biz, en zor anda, neredeyse fiziksel olarak öldürüleceği bir zamanda, Erdoğan’a destek verdik. Türkiye’deki darbe teşebbüsü sırasında Erdoğan’a yardım elini uzatan Putin oldu. Böylelikle, Rus uçağın düşürülmesiyle ateşlenen kriz aşılmış oldu” ifadelerini kullandı.

Rus uçağın düşürülmesinin büyük ölçekli provokasyon olduğu şimdi ortada olduğunu belirten Molotov, bu konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Bunu sineye çekip yoluna devam edebilmek için büyük bir cesarete ihtiyaç vardı. Türkiye’nin muhafazakar NATO karşıtı çevrelerinde bu saldırı açık bir şekilde algılandı: Entelektüel yazar ve siyasetçi Ali Osman Zor, uçağın, ABD’nin çıkarları için çalışan ‘turuncu güçler’ tarafından düşürüldüğünü söyledi bana. ‘Suriye semalarında Türkiye vuruldu’ böyle söyledi bana. NATO mantalitesine sahip güçler tek bir vuruşla Erdoğan’ı Rusya’yla müttefik ilişkilerden koparmak istedi. Aynı bu güçler, yüzde yüz ABD yanlısı cumhurbaşkanını iktidara getirmesi gereken darbenin organizatörleriyle de işbirliği yaptı. Açık biçimde Rusya’yla jeopolitik ittifaktan yana tavır sergileyen Ali Osman Zor bana şunu söyledi ki, şimdi Rusya ve Türkiye karşıtı partiler yeniden rövanş peşinde, bunu Rusya’dan yana seçim yaptığı içinde Erdoğan’ın maruz kaldığı suçlamalar yağmurundan görüyoruz”.

Bir zamanlar dost olan ve dış politikayı ortaklaşa belirleyen Erdoğan ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın arasını ABD yanlısı güçlerin bozduğunu kaydeden Molotov, aynı bu güçlerin Moskova’yı da ‘tarihi düşman’ olarak göstermeye çalıştığını ve insanların, Türkiye ve tüm bölgenin düşmanı olan ABD’nin işlediği suçları unutması için elinden geleni yaptığını yazdı.

Erdoğan’ın sıkça NATO mantalitesine sahip güçlerin öfkesini üzerine çekme riskiyle karşı karşıya kalarak Rusya yanlısı duruş aldığını belirten, “Referandumdan sonra Türkiye’nin muhafazakar çevreleri, yeni sultanlarından Rusya’yla işbirliği konusunda ilkeli duruş sergilemesini bekliyor. Bu güçler çoktandır jeopolitik partner olarak seçimini Rusya’dan yana yaptı. Muhafazakarlar gözlerimin içine baka baka bana, ‘Avrupa yolundan bıktık’ diyorlar” ifadelerine yer verdi.

“Türkiye’nin siyasi işgalden kurtulmaya başladığını görüyoruz” diyen Molotov, eski CIA Başkanı John Brennan ve yardımcısı David Cohen’a karşı darbeyi organize etme suçlamasıyla açılan davaya dikkat çekerek bu konuda şu yorumda bulundu: “Bu ABD karşıtı vektörü güçlendiriyor. Buna karşılık ABD’de CNN, Türkiye’deki oylamayla ilgili haberi ‘Türk demokrasinin ölümü’ başlığıyla veriyor. Avrupa Parlamentosu da Türkiye’nin AB üyeliğiyle ilgili görüşmelerin askıya alınması çağrısının yer aldığı tasarıyı kabul ediyor. Tüm bunlar aslında Türk entelektüeller ve politikacılar için büyük sevinç. Türk komünist ve troçkistlerden sevinç dolu mektuplar aldım. Belki Recep Tayyip Erdoğan da İstanbul rezidansında, NATO yanlısı partinin bir kez daha yenilmesine sevinerek gülümsemiştir”.

‘Türkler çok açık çocuklar’ diyen Molotov, “Onlar bizim ortak ve karmaşık tarihimizi anımsamayı seviyor. İngiltere’nin bu tarihteki rolünü de. O rol ki, yüz yıl sonra şimdi ABD oynuyor” diye ekledi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: