PERAKENDE SATIŞ RAKAMLARI AÇLIĞI TABLOLAŞTIRIYOR

Perakende satış hacmi yıllık yüzde 17,4 arttı”…

Şarku’l Avsat adlı site haberi verirken bu başlığı atmış.

Bakmayın böyle rakamların tek başına artış gösterdiğine. Başlıktaki “artış” ifadesi yanıltıcı.

Zira bu gerçek mânâda artış değil.

Şöyle diyelim: Geçen sene millet olarak 100 lira harcadık… Ama bu sene hem nüfusumuz arttı, hem de enflasyon fırlayıp gitti… Bunlar göz önüne alındığında, meselâ yüzde bir nüfus artışı ile 101 lira ve TÜİK‘in gerçeklerle hiçbir alakası olmayan rakamlarını baz alırsak yüzde 19 enflasyon artışıyla da kabaca, harcamamızın da yüzde yirmi artmış olması gerekirdi ki, geçen seneyle kıyaslandığında ancak başabaş bir harcama yapabilmiş olalım.

Oysa artış yüzde 17…

Haberden bir detay daha:

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2021 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %14,4 arttı. Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %27,0, otomotiv yakıtı satışları %7,6 artarken, gıda, içecek ve tütün satışları %1,3 azaldı.”

Yani, yediğimizden, içtiğimizden kısmaya başlamışız.

Hani haberde diyor ya, “sabit fiyatlarla” diye. İşte enflasyon ve nüfus artışı da göz önünde bulundurularak gıda harcamaları -karnımız doyurduğunuzun göstergesi olarak- yüzde 30’lar, 40’lar düzeyinde artması gerekirken, bilakis azalmış. Hem enflasyon artıyor, hem nüfus ama gıda harcamaları sabit fiyatlarla dahi azalıyor.

İnsanlar boğazlarından kesip başka zarurî şeylere, elektrik, doğalgaz, su vs faturalarını yatırmaya öncelik vermek zorunda kalıyor.

Bu rakamlar, Anadolu Ahalisi’nin açlığa ve perişanlığa mahkûm edilmişliğini haykırmaktadır.

Anadolu’nun zenginliklerine çöreklenmiş 3000 aile bu milletin sırtından zavk-ü sefa sürer, onların sırtından da emperyalizm bu milleti sömürürken, iktidar da bu sömürü düzeninin bekçiliğini yapma karşılığı bu sömürüden pay almaya devam etmektedir.

Ondan sonra da hakkını arayan işçiye, çiftçiye polis jopu…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: