AV. NESİP YILDIRIM SABAH EV BASKINIYLA GÖZALTINA ALINDI

Mazlumder Diyarbakır Kurucu Şube Başkanı Avukat Nesip Yıldırım Cuma günü sabah namazı saatinde evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı.
Bölgede vermiş olduğu hak ve hukuk mücadelesi ile tanınan Yıldırım’ın çağrılsa ifade vermeye gidecekken bir sabahın köründe evinin basılarak gözaltına alınması tepkilere sebep oldu.
Bölgedeki STK’ların konuyla ilgili açıklama ve tepkileri şöyle:


ÖZGÜR-DER DİYARBAKIR ŞUBESİNİN KONUYA İLİŞKİN PAYLAŞIMI:
“Yıllardır tanıdığımız, İnsan Hakları savunucusu ve Mazlum-Der ile müsemma Av. Nesip Yıldırım soyut ve temelsiz iddialarla gözaltına alınmıştır. Bu hukuksuzluğun son bulmasını ve Nesip Bey’in derhal serbest bırakılmasını bekliyoruz!”


MALZUMDER DİYARBAKIR ŞUBESİNİN KONUYA İLİŞKİN AÇIKLAMASI:
“Mazlumder Diyarbakır Şube Eski Başkanlarımızdan ve önceki dönem Genel Başkan yardımcımız Av. Nesip Yıldırım ve Diyarbakır Barosu üyesi üç kadın avukat bugün (11.02.2022) sabah saat 6.40 sıralarında evlerinde yapılan aramadan sonra gözaltına alınmıştır. Diyarbakır ilinde avukatlık yapan, uzun zamandır İnsan Hakları Mücadelesi içinde olan, sivil toplum üyeleri tarafından tanınan Av. Nesip YıIdırım’ın sabah saatlerinde gözaltına alınması kabul edilemez bir durumdur. Adresleri bilinen ve çağrıldıklarında gidip ifade verebilecek kişilerin adeta sabah baskınları ile gözaltına alınması ve bu türden bir muameleye maruz bırakılması hukuken ve vicdanen kabul edilemez durumdur. Av.Nesip Yıldırım’ın ve gözaltında tutulan diğer kadın avukat arkadaşlarımızın bir an önce ifadelerinin alınıp işlemlerinin tamamlanarak serbest bırakılmasını beklemekteyiz. Sonra ki süreç için dosyanın takipçisi olmaya devam edeceğimizi kamuoyuna duyururuz.”


EĞİTİM BİR SEN DİYARBAKIR ŞUBE BAŞKANI RAMAZAN TEKDEMİR’İN AÇIKLAMASI:
“Avukat Muhterem @nesipyildirim ‘ı İnsani ve İslami haklar temelinde sağlam bir mücadele zemini olan, dürüstlüğü ve nezaketiyle özgün bir kimliği olan değerli bir şahsiyet olarak biliriz.”


ULUSLARARASI DOKTORLAR DERNEĞİ (AID) DİYARBAKIR ŞUBE BAŞKANI EŞREF ARAÇ’IN AÇIKLAMASI:
“İnsani ve İslami kimliğine, dürüstlüğüne, vefakarlığına şahit olduğum Av. @nesipyildirim arkadaşımıza yapılan muameleyi kınıyor, bir an evvel serbest bırakılmasını diliyorum.”


DİYANET SEN DİYARBAKIR ŞUBE BAŞKANI ÖMER EVSEN’İN KONUYA İLİŞKİN AÇIKLAMASI:
“Avukat Muhterem @nesipyildirim ‘ı İnsani ve İslami haklar temelinde sağlam bir mücadele zemini olan, dürüstlüğü ve nezaketiyle özgün bir kimliği olan değerli bir şahsiyet olarak biliriz..”


MAZLUMDER GENEL MERKEZİNİN KONUYA İLİŞKİN AÇIKLAMASI:
“Diyarbakır Şubemizin Kurucu Başkanı ve önceki dönem Genel Başkan Yardımcımız olan Avukat Nesip Yıldırım, bu sabaha karşı evinde arama yapılarak gözaltına alınmıştır. Son derece soyut ve hukuk nazarında hiçbir anlam ifade etmeyecek iddialarla, mesleğiyle ilgili konuların suçlama sayılmasına varacak varsayımlarla yapılan soruşturma işlemleri hukuki olmaktan uzaktır. Yıllardır  bir insan hakları savunucusu ve bir hukuk insanı olduğuna şahitlik ettiğimiz Nesip Yıldırım’ın derhal serbest bırakılmasını bekliyoruz.”


ÖZGÜR-DER GENEL MERKEZİNİN KONUYA İLİŞKİN AÇIKLAMASI:
“Yıllardır Diyarbakır’da STK’larda görev alan insan hakları savunucusu Av. Nesip Yıldırım şehir eşrafınca tanınması ve kaçma şüphesi olmamasına rağmen Cuma sabah 06.40’da evinden bir şafak operasyonu tavrıyla göz altına alındı. Bölgedeki STK’lar tarafından hakkında şahitlik edilen ve tanıyanları tarafından terör örgütü ya da Fetullahçı olmasının mümkün olmadığı beyan edilen Yıldırım’ın mağduriyetinin bir an önce giderilmesi gerekiyor. İslami kimliğiyle tanınan Yıldırım Diyarbakır ve civarında uzun yıllardır insan hakları mücadelesi sürdürmektedir. 15 Temmuz sonrası çokça mağduriyete sebep olan FETÖ operasyonlarının hukuka ve insan onuruna uygun olarak yürütülmesi büyük önem arz ediyor.”

Adımlar Haber

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: