AMBARGO, AMBARGOCULARI ÇÖZÜYOR

Ambargoyla Rusya‘ya diz çöktüreceğini düşünen Batı, bu hamlesinde başarılı oldu mu, olabiliyor mu?

Soruyu şöyle de sorabiliriz: Batı, ambargoyla neyi hedefledi ve ne oldu?

Soruya cevap aramak için, Almanya’nın Dünya Ekonomisi Enstitüsünden Prof. Dr. Rolf J. Langhammer‘in “Ukrayna’daki savaşın ekonomik etkisi” başlıklı analizine bir göz atalım:

“AB’nin petrol ambargosu uygulaması durumunda bile Rusya çok uzun bir savaşa finansal açıdan hazır. Rusya’nın, Batının sert yaptırımları karşısında yakında boyun eğeceğini umanlar, büyük olasılıkla hayal kırıklığı yaşayacak. Sebebi Rus devlet bütçesinin durumu ve ekonomisinin yapısal özellikleri. Rusya son yıllarda istikrarlı mali pozisyon oluşturmada somut başarı elde etti. Rusya’nın uluslararası standartlara göre çok düşük kamu borcu (GSYİH’nın yüzde 20’si) yüksek tasarrufu, kısıtlı harcama politikası ve güçlü rezerv birikimi var. IMF, Rusya’nın makroekonomik durumuna dair ocak 2021 tarihli raporunda bunu doğrularken dolara daha az bağımlı olma başarısını da vurguladı.”

Yaptırımlara uyulmadığından (uyulamadığından) enerji ihracatıyla Rusya’nın gelirleri artıyor. Petrol fiyatı IMF’ye göre Rusya bütçesini dengelemek için gereken 15 doların çok üzerinde.

Oysa ambargocuların amacı Rus halkını, ekonomik ambargoyla bunaltıp “belki bir iktidar değişikliğine zorlarız” diye düşünmeleriydi!

Böyle düşünenlerin Ne Putin’i nede Rus halkını tanımadıkları ortaya çıktı.

Putin’in bu günler için yıllar öncesinden çok derin ve planlı bir hazırlık yaptığını hesap edemediler. Kaldı ki neo-liberal politikalarla kendilerine benzetmek için yıllarca uğraşmış olmalarına rağmen Rus halkı üzerinde yeterince etkili olamadıkları anlaşıldı.

Putin’in kendi halkı tarafından devrilmesi gibi muhteşem(!) stratejileri, daha işin başında çökünce, birbirlerine girmeye başladılar.

Bulgaristan Devlet Başkanı Rumen Radov, Ukrayna krizinin uzamasının Avrupa’nın ekonomik anlamda kendi kendini yok etmesi anlamına geleceğini ve bu yönde ilerlediklerini söyledi.

Alman Commerzbank yönetim kurulu başkanı Manfred Knof, Handelsblatt gazetesine verdiği röportajda, Almanya’da enerji arzının tehdit altında olduğunu, Rus doğalgazından vazgeçilmesiyle ülkede iflasların artabileceği riskini gündeme getiriyor. Tedarik zincirinin kırılması, enflasyonu arttıracak diye de ikaz ediyor.

Adımlar Genel Başkanı Ali Osman Zor, ambargo kararıyla ilgili olarak son röportajında söylediği; “ambargo, ambargocuları vurabilir, birkaç ay sonra yine görüşelim!” derken, bu tabloyu o günden işaret etmişti.

Kim ne hesap yaparsa yapsın, Rusya bu süreçten hem ekonomik hem askeri olarak başarıyla çıkacak. Bu bir öngörü olmaktan öte, bir realite.

Adnan DEMİR – ADIMLAR

One thought on “AMBARGO, AMBARGOCULARI ÇÖZÜYOR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d