PUTİN: RUSYA, EKONOMİK OLARAK 2022’Yİ TAHMİNLERDEN İYİ BİTİRDİ

Ekonomik konuların ele alındığı bugünkü toplantıya video konferans yoluyla katılan Başkan Putin, Rusya’nın 2022 yılı ile ilgili ekonomik sonuçlarının birçok tahminden daha iyi çıktığını söyledi.

2022 sonu itibarıyla Rusya’daki enflasyonun yüzde 11.9 olduğuna dikkat çeken Putin, bu rakamın Rusya Merkez Bankası’nın ve hükümetin öngörülerinden daha düşük çıktığını ifade etti. Rus lider, “Bu yılın ikinci çeyreğinde enflasyon yüzde 4’lük hedef seviyenin altına düşebilir. İlk çeyrek ile ilgili ise yüzde 5’e varan bir düşüş bekliyoruz” vurgusu yaptı.

AMABARGOYU AMBARGOCULAR DELİYOR

Diğer yandan Rusya’yı ekonomik olarak çökertmek (!) maksadıyla uygulanan ambargo ve yaptırımların pratikte pek tesiri olmuyor. Bloomberg’in haberine göre Rusya petrolü ve petrol ürünlerine yaptırım ve tavan fiyat getirilen aralık ayında Hindistan Rusya’dan ithal ettiği petrol miktarını bir önceki aya göre yüzde 24 artırdı. Hindistan, Rusya’dan aldığı ham petrolü kendi ihtiyacından öte, esas itibariyle özel rafinerilerde işleyip Avrupa’ya satıyor. Tabi Hindistan bu konuda yalnız değil.

AMBARGO, NİYET EDİLENİN TERSİ NETİCELER VERİYOR

Ve yine, Rusya’nın gübre satış miktarında ambargolar sebebiyle düşüş yaşansa da, artan fiyatlar sebebiyle gelirinde artış oldu.

Netice, Rusya daha çok kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenecek, tedarik zincirlerinden kurtulup, Batı’dan daha da bağımsızlaşacak. Bu da Batı globalizasyonunu daha da sakatlayacak. Konulan ambargo niyetinin tam tersi neticeler doğurmaya doğru gitmekte.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: