PUTİN: KÜRESEL GIDA KRİZİNİN SORUMLUSU BATIDIR

Putin, Ukrayna’daki tahıl uyarılarımıza rağmen yoksul ülkelere gitmiyor derken, bu konuda daha önce uyarı yapmış olmalarına rağmen Ukrayna’dan çıkarılan tahılın hâlâ bu tarım ürününe gerçekten gereksinimi olan yoksul ülkelere ulaştırılmadığını belirtti.

Putin, Ukrayna limanlarından ayrılan 203 tahıl gemisinden sadece dördünün gelişmekte olan ülkelere ürün götürdüğünü söyledi.

Putin, ‘geçen hafta Ukrayna’dan yola çıkan 46 tahıl gemisinden 14’ünün varış noktasının Türkiye olarak açıklandığını, geri kalan 32 gemidense 25’inin Avrupa Birliği ülkelerine gittiğini’ söyleyerek, şu ifadeleri kullandı: “Ne yani, bunlar yoksul ülkeler mi? Burada durum değişmiyor. Her şey çok açık, söylemesi rahatsızlık verici olsa da bu tam bir sahtekarlık, başka bir şey değil.”

Bunun yanı sıra dünyanın global bir gıda krizi ile karşı karşıya kalabileceği uyarısını yapan Putin:

“Ne yazık ki tahıl ve gübremizin ülke dışına satımı ve gönderimi konusunda hâlâ güçlükler yaşıyoruz. Hatta bu güçlükler, bizim için dahi değil küresel gıda pazarı için mevcutlar” dedi. Rusya lideri, “Rusya karşıtı yaptırımlar, bu durumun daha da kötüye gitmesi tehlikesini yaratıyor: dünyanın birkaç senedir giderek yaklaştığı küresel gıda krizi yakında yaşanabilir” uyarısını yaptı.

Putin, ’bir gıda krizi yaşanması hâlinde bunun asla Rusya’nın Ukrayna’da sürdürdüğü özel askeri operasyon sebebiyle ortaya çıkmış olmayacağını’ belirtti ve bunun sorumlusunun yaptırımcı ülkeler olacağını kaydetti: “Bazı ülkeler finans ve gıda alanında politikalarına öyle şekil verdiler ki, bu politikalar şu an içinde olduğumuz duruma yol açtı ve bunun sorumlusu tabii ki tamamıyla kolektif Batı’ya aittir.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: