ORBAN: BATI SAVAŞTAN YANA

Macaristan Başbakanı Orban, Ulusal Meclis’te yaptığı açıklamada, Rusya-Ukrayna savaşının uzayacağını çünkü Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği’nin (AB) Ukrayna’yı silâh ve maddî olarak desteklediğini, Rusya’nın ise hem insan hem de silâh bakımından rezervlerinin sınırsız olduğunu kaydetti.

Macaristan’ın duruşunun Batı’nınkinden farklı olduğunu vurgulayan Orban, ‘Bugün Batı savaştan, Macaristan ise barıştan yana. Biz, savaşı sürdürmek ve derinleştirmek yerine acil bir ateşkes ve barış görüşmeleri talep ediyoruz.’ diye konuştu.

Rusya’ya uygulanan yaptırımları da eleştiren Orban, yaptırımların sonlandırılması halinde enerji fiyatlarının hemen yarıya düşeceğini ve böylece enflasyonun da yarı yarıya azalacağını ifade etti.

Yaptırımların Rusya’ya zarar vermediğini, bilakis Avrupa vatandaşlarının bundan olumsuz etkilendiğini aktaran Orban, Rusya’nın enerji ihracatından savaşın başlangıcından bugüne kadar artan enerji fiyatları nedeniyle 158 milyar Euro para kazandığını söyledi.

ABD’de petrol, doğal gaz ve elektriğin Avrupa’dan çok daha ucuz olduğunu ve Rusya’ya uygulanan yaptırımların AB’de halka sorulmadığını belirten Orban, Macarlara, yaptırımlar hakkında fikirlerini belirtmeleri için fırsat sağlanacağını da sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: