SUÇLU ve SUÇ ÜRETEN DÜZEN – BU DÜZEN YIKILMALIDIR

Selim GÜRSELGİL

Memleketin haline bak. Leblebi çekirdek atıştırır gibi bir rahatlıkla cinayet, dolandırıcılık, fuhuş… En küçük bir vicdan ve ahlâk kırıntısına yer kalmadı. Millet tümden cinnet hâlinde.

Siz de diyorsunuz ki, her şey iyi gidiyor veya iyi olacak. Uçurumdan yuvarlanıyoruz şu ân.

Ak Partililer CHP’lileri, CHP’liler AK Partilileri suçluyor. Hani bir şarkı vardı. “Onlar yanlış biliyor, kimsenin suçu değil bu.” Bu düzenin suçu.

Bu düzen A’dan Z’ye her unsuruyla derhal yıkılmalı. Zaten de yıkılıyor. Ama kendi kendine yıkılırsa çok daha fazla can yanacak.

Birine bakıyorsun, aşırı öfkeli. Ötekine bakıyorsun, aşırı hâris. Berikine bakıyorsun, şehvetperest. Ne öfkenin, ne hırsın, ne şehvetin kaynağı belli. Bahanesi çok, kaynağı belirsiz.

İşte bu, “kuşatan cinnet”; tüm toplumu eline almış, herkesi mizacına göre bir yerinden vuruyor.

Cezaları arttırırsak bilmem ne yaparsak diyorlar. Ne yaparsan yap, suçun kaynağı kurumadığı sürece ceza vız gelir, tırıs gider.

Kurban, kurban. Suçlu; o da ayrı bir kurban. Bireyleri kuşatmış ve aşmış, adeta ona kendini empoze ediyor suç. Ne suçun anlamı kalmış, ne cezanın.

Düzen insanları suça itiyor. Biraz dürüst olsa, diyecek ki, “asıl suçlu benim, size ceza vermek ne haddime”! Ama öyle demiyor, insanları silindir gibi ezmeye devam ediyor. Toplumu ortasından ikiye bölüyor; yarısı suçlu, yarısı kurban; tümü düzen mağduru.

Bu düzen yıkılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d