FRANSIZ VEKİL MARİANİ: ABD, AVRUPA’DAKİ HAKİMİYETİNİ ARTIRMAK İÇİN UKRAYNA’DAKİ SAVAŞI KULLANIYOR

ABD’nin Ukrayna krizini Avrupa’daki ekonomik egemenliğini artırmak için kullandığını ifade eden Fransız milletvekili Mariani, “AB, Rus gaz tedarikini azaltma niyetini açıklar açıklamaz ABD Başkanı Joe Biden, Amerikan LNG’sini Avrupa pazarlarına tedarik etme fırsatını değerlendirmeye başladı” ifadelerini kullandı.

Avrupa Parlamentosu’nda Fransız milletvekili Thierry Mariani, Sputnik’e demecinde ABD’nin Avrupa’daki ekonomik egemenliğini güçlendirmek için ‘Ukrayna’daki savaşı’ kullandığını ve Fransa’nın bunu yeni yeni anlamaya başladığını söyledi.

Mariani, “Fransa ekonomi bakanı sonunda ABD’nin Ukrayna’daki savaşı Avrupa’daki ekonomik egemenliğini artırmak için kullandığını anladı” dedi.

Milletvekili, Ukrayna’daki özel askeri operasyon başlamadan önce Rusya’nın AB ülkelerinin enerji tüketiminin dörtte birini sağladığını ve Avrupa’da kullanılan gazın yüzde 45’ini karşıladığını anımsatarak, “AB, Rus gaz tedarikini azaltma niyetini açıklar açıklamaz ABD Başkanı Joe Biden, Amerikan LNG’sini Avrupa pazarlarına tedarik etme fırsatını değerlendirmeye başladı. İlk açıklamalar 2022 Mart ayında bu anlaşmaları çok kötü bir şekilde kontrol eden Avrupa Komisyonu ile birlikte yapıldı” diye konuştu.

Fransızların Ukrayna’daki krizin maliyetini artık daha iyi anladıklarına vurgu yapan milletvekili, tüm küresel işletmeler pazarlarda yerlerini alırken, Avrupalı işletmelerin Brüksel’in etkisiz yaptırımları nedeniyle zayıfladığını kaydetti.

Daha önce Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire parlamentodaki konuşmasında, Ukrayna’daki ihtilafın Avrupa’nın zayıflamasına ve LNG’sini Avrupa’daki tüketicilere 4 kat daha yüksek bir fiyata satan ABD’nin egemenliğine yol açmaması gerektiğini belirtmişti.

Kaynak: Sputnik

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: