İSTİSNA ve KAİDE

Ayhan SÖNMEZ

Yüzlerce, binlerce seneden bugüne kadar sayısız özgürlük tarifi ve yorumu yapıldı ve bir avuç azınlık, bunlar içerisinden yönetenlerin insanları en rahat yönettiği biçimi kutsal bir metin gibi altın harflerle tepeye yazıp, her saniye beynimize vura vura işledi ve artık maalesef tutsaklığı özgürlük sanır hale geldik.

O yüzden özgürlük hakkında mesuliyetsiz ve mutluyuz.

Özgürlüğü, sayısız kırılganlığa ve istisnaya yol vermek şeklinde yorumlamak, yine sayısız bilgiyle, sayısız çelişkiye kapı açtı. “İstisnalar kaideyi bozmaz” ölçüsünü tersine çevirip, her istisna bir kaidedir, yani kaidesizlik; bu da bir avuç otoriteye bu vaziyetten istifade yolu açtı.

Enformasyon devriminin yardımıyla da bunu koskocaman bir kansere çevirmeyi başardılar.

İnsan, onu değerli kılan ve şerefli bir mertebeye ait eden özgür tarafını tüm cazibesiyle birlikte tarihte olmadığı kadar kaybetmenin eşiğindedir. Yönetenlerin, yönetilenler için istemeyeceği, yontulması gereken ne fazlalığı varsa bu yolda törpülediler. Yani bu kavramı tamamen yok etmek için de yol üzerinde rastladıği eşitliğin de, adaletin de içinden geçtiler. Siyahı beyaza çekip totaliter kavramlara dönüştürdüler.

Bu kadar sert bir şey elbette kırılacak. Ama şimdi devir sapkın bir geist zamanı ve ortaya yaydıkları çelişkilerin ardına sığınarak, tutsaklığı özgürlük gibi sunarak herkese satabildiler. Sahte azınlıklar, sahte acılar, sahte haklar, sahte eğilimler meydana getirdiler. Ve sorunlar yığınına karşı da mutlak-kesin bir çözüm getirme adı altında, sorunları çözümü çok daha zor olacak distopyalara doğru evirdiler.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: