AKP DOĞRU SÖYLÜYOR, ENFLASYON DÜŞECEK!

Ahmet ÖLÇÜLÜ

Akp iktidarı son günlerde enflasyona karşı kahramanca mücadele etmelerinden dolayı enflasyonu düşüreceklerini iddia ediyor.

Bu doğru mu?

Bir yerde doğru.

Ama enflasyonun düşecek olması demek, fiyatlar düşecek demek değil.

Yani, bugün 100 liraya aldığımız bir malı gelecek hafta, gelecek ay daha düşük fiyatla almayacağız. Bilakis, yine de fiyatı artacak. Ama şimdilik, mesela 100 liralık malı gelecek ay 150 liraya almak yerini 140 liraya alabileceğiz. Yani fiyatlar düşmeyecek, fiyatların artış hızı düşecek. Hani enflasyon kazık olarak sembolize edilir ya… İşte o kazık hızla büyürken, şimdi daha yavaş büyüyecek. Ama asla küçülmeyecek.

Kazığın büyüme hızı düşünce de bununla enflasyonu düşürdük diye övünüyorlar.

Yani kazık hızlı büyürse verdiği acı fazla olduğundan tepkiler, “yandım Allah!” nidaları da fazla oluyordu. Şimdi daha yavaş büyüdüğü için acıyı daha az hissedeceğimizden daha az tepki vereceğiz ve bu da iktidarı seçim üzeri rahatlatacak.

Tabiî bunu bu şekilde anlatamayacakları, yani, “bakın kazığınız artık eskisi gibi büyümüyor” diyemedikleri için, illa övünecek bir şey bulmak adına, “enflasyon düşüyor, düşüreceğiz, boynunu kıracağız, belini bükeceğiz” diyorlar.

Enflasyonun düşmesi zaten kaçınılmazdı.

Uçurumdan aşağı düştüğünüzü hayal edin. Son sürat, hayatınızın sonuna kadar düşmektesiniz. Bazen süratleniyor bu düşüş. Sonra, çaaattttt… Düşerken uçurumun kenarına çarptınız ve hızınız kesildi. Düşme hızınız, yani enflasyonunuz düştü… Duvara toslandı ve bir sonraki toslamaya kadar düşmeye ve yeniden hızlanmaya kaldığımız yerden devam.

Kazık yerli yerinde duruyor, sadece bir süre daha yavaş büyüyecek…

Üstad Necip Fazıl, enflasyonu, halkın cüzdanına el atmaksızın yapılan soygun diye tarif ediyor ya, bu tarife göre söyleyecek olursak, hırsız, artık daha az çalacak demek. Enflasyonun düşmesi, hırsızların sizden çaldığı paranın miktarının düşmesi demek. Ama çalmaya devam edecekler. Cüzdanı tamamen boşaltmayacaklar, sadece daha az çalacaklar. Çalabilseler, daha çoğunu da çalarlar ama, artık millette bu kadarına dayanma gücü kalmadığını görüp seçim sathı mailine girildiğinden, o eğimli satıhta kayıp gitmemek adına enflasyonu düşürmeye mecbur kalıyorlar. Milleti düşündüklerinden değil yani, koltuklarını koruyabilmek adına…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: