TELEGRAMCI MEHMET KARABÖRK NASIL KAÇIRILDI?

Kumandan Salih Mirzabeyoğlu’na yapılan Telegram işkencesi ki, bu Telegram, bildiğimiz Telegram adlı haberleşme uygulaması değil, özel teknik cihazlarla kişinin doğrudan beynini hedef alan bir işkence türü… Mehmet Karabörk de bu işkencede rolü olan figürlerden. Karabörk, 15 Temmuz sonrası FETÖ üyesi olmak suçlamasıyla tutuklandıysa da hapiste fazla kalmadan tahliye olduktan kısa bir süre sonra yurt dışına kaçtığı ortaya çıktı.

Karabörk hangi bağlantıları sayesinde tahliye edildi ve yurt dışına çıkış yapabildi?

Konu hakkında OdaTv sitesinin yaptığı haberi kayıtlara geçmesi gereken bir delil unsuru olması bakımından olduğu gibi iktibas ediyoruz.

SABAH GAZETESİ İMA ETTİ ODATV O İMANIN AYRINTISINA ULAŞTI: FETÖ FİRARİSİNİN KAÇIŞINDA YARDIM ETTİĞİ İFADE EDİLEN AKRABA KAYSERİ EMNİYET MÜDÜRÜ ÇIKTI

FETÖ’nün kumpaslarında önemli rol alan firari FETÖ’cü Mehmet Karabörk’ü Sabah gazetesinden Abdurrahman Şimşek Almanya’da buldu. Haberde, Mehmet Karabörk’ün 2017 yılında Hatay’da üst düzey devlet görevlisi akrabasının yardımıyla yurtdışına kaçtığı ayrıntısı yer aldı. O ayrıntının izini Odatv sürdü. Mehmet Karabörk’ün akrabası olan kişi şu an Kayseri İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk. Kamil Karabörk 2016-2019 yılları arasında Hatay İl Emniyet Müdürü olarak görev yaptı.

İstanbul Emniyeti TEM Şube Sağ (C) Büro Amiri olarak uzun süre görev yapan Karabörk, dönemin kudretli savcıları Zekeriya Öz, Fikret Seçen, Mehmet Ali Pekgüzel’le Ergenekon ve Danıştay kumpaslarının ‘Ergenekon Operasyon Grup Amiri’ sıfatıyla bire bir sevk ve idaresini yönetti!

Firari emniyet müdürü Mehmet Karabörk’ün Frankfurt yakınlarında izine rastlaNdı. Kamudan ihraç olan Avukat eşi Vahide Bayram Karabörk’le Bredowstrabe 10 35576 Wetzlar’da ‘Muhammed Bayram’ adıyla saklanan Karabörk, İstanbul’da kebapçılık yapan bir işadamının Almanya’daki inşaatında şantiye şefi olarak çalıştığı dönemdeki görüntüleri, dolandırılan bir vatandaş tarafından gizlice çekilip sosyal medya hesaplarına yansıtılmıştı. Sosyal medya hesaplarında deşifre olan Karabörk; daha sonra eşi Vahide Bayram’la boşandığını öne sürerek evini ayırdı.
Karabörk’ün amacı hem yeni adresini gizlemek hem de Alman devletinin verdiği binlerce euro’luk yardımı dolandırmak maksadıyla kendi ve eşi adına iki ayrı kanaldan almaktı. Alman devletine göstermelik resmi boşanma süreçleri başlatan Karabörk ise gerçekte eşiyle birlikte yaşıyor. Ancak Alman resmi makamlarına boşanma sebebiyle ayrı bir ikametgâhta oturduğunu da ispatlamak zorundaydı. Karabörk’de Weztlar Bölgesi Hermannsteiner Strabe 94 numaralı yerde sadece kaçak siyasi mültecilerin kaldığı bir adrese taşındı. Mehmet Karabörk bu adresten çıkarken ve Weztlar da farklı noktalarda bisikletle seyahat ederken görüntülendi. Karabörk’ün hemen hemen her akşam Golden Goal adlı mekanda bahis oynadığını tespit edildi. Akşam 18 sıralarında evden çıkan Karabörk gece 23.00 sıralarına kadar bu mekanda elinde sigarası eğleniyor. FETÖ militanı Mehmet Karabörk’ün halen Almanya’da Mehmet Sait Mutlu kod adıyla mahrem birimlerde görev almaya devam ediyor.


ÖRGÜT BAĞLILIĞI YÜKSEK

1996 yılında Polis Akademisi’nden mezun olarak meslek hayatına başlayan ve emniyetin Terörle Mücadele birimlerinde uzun yıllar görev yapan ihraç emniyet müdürü Mehmet Karabörk, örgüt tarafından tüm emniyet mensuplarının kodlamalarla fişlendiği ve “GARSON” adlı gizli tanıktan elde edilen dijital verilerde FETÖ’ye bağlılığı üst seviyede olarak kodlanan bir isim olarak göze çarpıyor.

SÖZDE İTİRAFÇI YAPILDI

Karabörk, 23 Temmuz 2016’da FETÖ terör örgütü üyeliğinden tutuklandı. Karabörk tutuklanınca adeta gizli bir el devreye girdi ve FETÖ kumpaslarının mimarını hapisten çıkmasına neden olan bir sözde itirafçı oyunu devreye sokuldu. Karabörk, Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevinde kaldığı 4. ayında herhangi bir dilekçe yazmamasına rağmen, cezaevinden daha önce şube müdürlüğünü yaptığı Adana TEM Şube Müdürlüğü’ne getirildi.

AKRABASININ ADINI ODATV AÇIKLADI

Burada Emniyet Genel Müdürlüğü Tem Daire Başkanlığı’ndan gelen özel bir ekip tarafından gizli tanık ifadesi hazırlandı. Adana TEM Şube, Karabörk için Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na gizli tanık yapılması için başvurdu. Adana Cumhuriyet Başsavcısı İsmet Avşar tarafından 14 Kasım 2016 tarihinde Karabörk’e ‘AFYON’ kod ismi verildi ve etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanarak, göstermelik bir ifade verdi. Bu ifadeden sonra hakkında dava açıldı ve çıktığı ilk duruşma tarihi olan 3 Ağustos 2017’de adli kontrol şartı ve ev hapsi kararıyla tahliye edildi. Sabah gazetesi haberde Mehmet Karabörk’ün kaçışıyla ilgili şu ifadeyi kullandı:
Karabörk, örgüt için kritik öneme sahip olması nedeniyle tahliye edildikten sonra yasadışı yollarla Hatay’da görev yapan üst düzey bir kamu görevlisi akrabasının desteğiyle yurtdışına kaçırıldı.
Odatv bu ayrıntının izini sürdü. Mehmet Karabörk’ün o dönem Hatay’da akrabası olan kişi dönemin İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk. Kamil Karabörk şu an Kayseri İl Emniyet Müdürü olarak görev yapıyor.

ÖRGÜT İÇİN BU İSİM NE KADAR ÖNEMLİ?

Karabörk; firar ettikten sonra bir açıklama yayınlayarak verdiği gizli tanık ifadelerini reddetti. Karabörk, FETÖ terör örgütünün adeta kara kutularından birisi. Bunun nedeni ise emekli Binbaşı İhsan Güven ve eşinin öldürülmesi üzerine yürütülen soruşturmayı yürüten isimlerin başında geliyor. Aynı zamanda Karabörk, Ergenekon davasının hem tanığı hem sanığı hem de gizli tanığı olan Osman Yıldırım’ın Sincan F Tipi cezaevinde firari eski savcı Zekeriya Öz, Mehmet Ali Pekgüzel ile birlikte ifadesini alan ve bunun sonucunda Danıştay Saldırısının Ergenekon davasına bağlanması sürecini yürüten isimlerin başında geliyor. Karabörk’ün FETÖ ürünü olan Ergenekon kumpası hakkında çok fazla bilgiye sahip olması onu örgüt için önemli isimlerden yapan unsurlar arasında yer alıyor.

ADANA MİT TIRLARI SORUŞTURMASINI YÖNETTİ

Karabörk, FETÖ’nün bütün ihanet organizasyonlarında ön plana çıkıyor. Öyle ki Mehmet Karabörk, Adana TEM Şube Müdürü iken MİT Tırları kumpasını örgüt adına yürüten isimlerin başında yer aldı. Karabörk, MİT Tırları kumpası öncesinde Adana TEM Şube Müdürlüğü’nde, MİT görevlileri ve bir tır sürücüsünün de aralarında bulunduğu birçok ismi sahte isimlerle “terör örgütü mensubu” olarak ve yasalara aykırı şekilde dinlemesini yaptı. Şırnak Emniyeti TEM Şube Müdürü iken devletin barış görüşmeleri yürüttüğü dönemde süreci baltalamaya yönelik KCK operasyonlarını yönetirken, FETÖ’nün düşman olarak gördüğü dönemin Şırnak Vali’si Vahdettin Özkan ve Özel Kalem Müdürlüğünü yapan Güvenlik Şube Müdürü Murat Çetiner’i adım adım takip edip yaptığı asılsız ihbarlarla PKK terör örgütüyle ilişkilendirdi. Adana TEM Şube Müdürü iken, MİT Tırları kumpasının arka planında Hatay MİT Bölge Müdürlüğü ve Adana MİT Bölge Başkanlığı’nın faaliyetlerini önce izlettirip sonra görevlilerinin telefonlarını dinlettirdi.

MEŞHUR DANIŞTAY İRTİBAT RAPORUNU YAZDI

Ergenekon Örgütü soruşturma savcıları Zekeriya Öz ve Mehmet Ali Pekgüzel’le birlikte 17 Mayıs 2006 tarihinde gerçekleştirilen Danıştay suikastının tetikçisi Avukat Alparslan Arslan ve Osman Yıldırım’ı Sincan F Tipi Cezaevinde değişik tarihlerde ziyaret etti. Danıştay sanığı Osman Yıldırım’ı cezaevinin revir odasında gizli tanık olması için ikna etti. Sincan cezaevinde yapılan pazarlıklar sonucunda, Osman Yıldırım’a cezaevinden çıkarılma sözü verilerek “Gizli Tanık 9” ismi verildi.

Ergenekon soruşturma dosyalarına giren video görüntülere göre, sözde itirafları ezberlemekte zorlandığı görülen Osman Yıldırım’a Zekeriya Öz tarafından sert sözlerle; “lan oğlum bir Kuddisi Okkır ismini ezberleyemedin gittin. Kuddisi olacak Kuddisi” şeklinde sert sözlerle kızdığı görülüyor. Osman Yıldırım’ın cezaevinde alınan ifadeleri montajlanarak, Mehmet Karabörk tarafından daha sonra Ergenekon’un tek silahlı eylemi olarak kayıtlara geçecek o meşhur irtibat raporu kaleme alır. Karabörk’ün hazırladığı raporun sonuç bölümünde Danıştay suikastı, Ergenekon Örgütü tarafından emir komuta zinciri ile verilen talimatla işlendiğini öne sürer. Karabörk’ün hazırladığı bu rapora dayanak olarak soruşturma savcısı Zekeriya Öz’de, Danıştay davasının görüldüğü Ankara 11. Ağır ceza Mahkemesine yetkisizlik verilmesini, Yargıtay 9. Ceza Dairesine de 11 Ağır. Ceza mahkemesinin verdiği mahkûmiyetin bozulması ve dosyanın İstanbul 13.Ağır Ceza mahkemesinde devam eden Ergenekon ana davasına birleştirilmesini talep edecektir. FETÖ kumpaslarının ülke gündemini meşgul ettiği dönemde Zekeriya Öz’e yakınlığı sebebiyle emniyet içerisinde kendisi “Zekeriya Öz’ün Prensi” olarak tanınan Karabörk, ayrıca Emekli Albay Hasan Atilla Uğur’u sorgulayan isimlerden… Hasan Atilla Uğur’un TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na yazdığı mektupta, Mehmet Karabörk ile Zekeriya Öz’ün kendisinden emekli orgeneral Hurşit Tolon ve Şener Eruygur hakkında suçlayıcı ifadede bulunmasını dayattığını beyan ettiği, bu durumun FETÖ adına kumpas yaratma konusunda Öz ve Karabörk’ün üstlendiği etkin rolü bir kez daha gözler önüne sermişti.

MİT OPERASYON DAİRE BAŞKANLARINI DEŞİFRE ETTİ

Mehmet Karabörk’ün de içinde bulunduğu emniyet şurası tarafından stratejik bir şekilde planlanan Danıştay Suikastı, iki yıl önceden kontrollü bir şekilde yürürlüğe sokulduğu anlaşılırken, bu sayede Ergenekon soruşturmaları üzerinden yapılacak gözaltı ve tutuklamalar, operasyonlara dayanak oluşturulması için de zorunlu olarak ihtiyaç duyulan bir eylem olarak kayıtlara geçmiştir. Karabörk’ün görev aldığı kumpasların başında, Ergenekon Islak İmza iddianamesinin 78. klasöründe tamamı kritik görevde 25 MİT operasyon Daire Başkanı, MİT Bölge Müdürü ile MİT’in haber alma kaynaklarının açık kimlikleri deşifre edilmesi geliyor.

27 AYRI ERGENEKON İDDİANAMESİNDE ROLÜ VAR

Bunun yanı sıra Karabörk’ün başında olduğu kumpas ekibi, 6 yıl süren 27 ayrı Ergenekon iddianamelerinin tamamına yakın bölümünde rol aldı. Bu iddianamelerde terörle mücadelede görev yapan binlerce subayın ünvan, rütbe, birlik, kuvvet, komutanlık, lojman, ikametgâh adresleri teşhir edildi.

3 MAHREM ABİYE BAĞLI ÇALIŞTI

Karabörk’ün ismi birçok FETÖ soruşturmasına ve tanık ifadelerine girdi. Türkiye sorumlusu Kozanlı Ömer kod adlı Osman Hilmi Özdil ile yoğun temasları olan Karabörk ile ilgili tanık olarak ifade veren eski Bakırköy İlçe Emniyet Müdür Murat Çetiner, firari Karabörk’ün kendisine Ergenekon ve Balyoz kumpaslarının fikir alt yapısında ve operasyonel çalışmalarına katkısı olduğunu ve o dönemin etkili savcıları Zekeriya Öz ve Fikret Seçen ile yakın temas ve samimiyetini övünerek anlattığını belirtti. Çetiner’in tanık ifadesinin devamında Karabörk’ün Şırnak’ta görev yaptığı dönemde KCK operasyonları sebebiyle MİT mensuplarının deşifresine yönelik etkin olarak çalıştığını, MİT’e ilişkin yaptığı operasyonları ve devletin uğramış olduğu zaafiyeti övünçle anlattığı da yer aldı.

HAKKINDA 3 AYRI YAKALAMA KARARI VAR

FETÖ üyeliğinden Adana 11 Ağır. Ceza Mahkemesi ve 2. Ağır ceza mahkemesi ve Bakırköy 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Devletin Güvenliğine İlişkin Gizli Belgeleri Temin Etme, Tehdit suçlarından yakalama kararı bulunuyor.

KENDİSİNİ ALMANYA’DA “MUHAMMED BAYRAM” DİYE TANITIYOR

Yasadışı yollarla Almanya’ya kaçtıktan sonra kendisini “Muhammed Bayram” olarak tanıtan, Bayram soy isminin ise eski eşinin kızlık soyadı olduğu öğrenildi. Almanya’da devasa inşaat yatırımlarında bulunduğu, ekonomik kazancına aykırı şekilde harcama ve iş yatırımları yapmasının “susması” ve gizli tanık ifadesini geri çekmesi karşılığında FETÖ’nün kendisine ciddi paralar vermesi olarak değerlendirdi.

RÜTBESİNİ ELEBAŞI FETULLAH GÜLEN TAKTI

Karabörk’ün örgüt bağlılığının Polis koleji ve akademi dönemlerinde başladığı, eğitim aldığı dönemde örgütün kendisine “devre sorumlusu” görevi verildi. Örgüt ideolojisiyle eğitim alan ve “şakirt” olarak adlandırılan Polis Akademisi mezunlarının mezun olduktan sonra Altunizade FEM Dershanesi’nin 5. Katında örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in yanına götürüldüğü, bu toplantıda aralarında Mehmet Karabörk’ün de yer aldığı kişilere örgüt elebaşı tarafından okunmuş komiser yardımcısı rütbelerinin takıldığı öğrenildi. Karabörk’e Polis Akademisi’nden mezun olduktan sonra sırasıyla FETÖ’nün Emniyet yapılanmasında yer alan Hakkı Güler, Cengiz Çavuşoğlu ve cezaevinde olan Mahmut Karslı isimli mahrem imamların örgüt abiliği yaptı.

Odatv.com

30 Kasım 2022 Çarşamba

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: