UKRAYNAYA YARDIM DEĞİL YENİ ORDU LÂZIM

M. Ali Güller Cumhuriyetteki köşesinde aktardığına göre, Emekli ABD’li Albay Douglas Macgregor, theamericanconservative sitesinde, “Washington, Ukrayna’nın acısını uzatıyor” başlıklı makalesinde (20.12.2022), aksi propagandaya rağmen Ukrayna’da savaşın kötüye gittiğini, Ukrayna Silahlı Kuvvetler Komutanı Zaluzhny’nin artık “yardım değil yeni ordu istediğini” belirtiyor ve sahadaki tablodan hareketle ABD’nin Vietnam’daki vekâlet savaşının ardından Ukrayna’daki vekâlet savaşının da felakete gittiğine dikkat çekiyor.

Macgregor, ABD’nin tıpkı Vietnam’daki gibi Ukrayna’da da “savaş kazanılana kadar çekilmeyeceğiz” çizgisini sürdürdüğünü belirtiyor ancak NATO’nun bölündüğünü ve ABD’nin bu çizgiye Polonya ve Romanya dışında destek bulamadığını kaydediyor.

Ve Neo-Con Albay Macgregor, Johnson’un Vietnam konuşmasıyla benzeştirerek Biden’ın da “ABD liderliğinde Ukrayna’ya ABD-Polonya-Romanya silahlı kuvvetleri gönderilebileceği” tehlikesine işaret ediyor.

Güller’in bu aktarımından sonra gelelim Belarus’ta yaşanan hareketliliğe…

Son günlerde Belarus’ta yaşanan hareketliliği Güller’in aktardıklerı çerçevesinde değerlendirirsek, Rusya’nın bir karşı hazırlığı olarak takdir etmek yerinde olacaktır.

Polonya ve Romanya, arkalarında Amerika’nın olması hasebiyle Rusya’ya karşı pek hevesli gözükmekteler ama bakalım evdeki hesap çarşıya uyacak mı?

Hâlihazırda devam eden çatışmalara üçüncü bir ülkenin doğrudan müdahil olması da artık tüm dünyanın bir şekilde dahil olmak zorunda kalacağı bir dünya savaşı tablosuna yol açacaktır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: