EVLENME AZALIRKEN BOŞANMA ARTTI

İÇTİMAÎ VE İKTİSADÎ FACİA BOYUNDURUĞUNDA MÜSLÜMAN ANADOLU

Ahmet ÖLÇÜLÜ

Türkiye sadece iktisadî değil, esas olarak içtimaî alandan büyük bir kriz yaşıyor.

“Türkiye’de evlenme hızı 2021’de son 20 yılın dibine indi. 2021’de evlenen çiftlerin sayısı yüzde 10.1 azalırken, boşanan çiftlerin sayısı da yüzde 14 arttı.”

“Türkiye’de, doğum hızı düştü, yaşlı nüfusu arttı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre toplam doğurganlık hızı, 2001 yılında 2,38 çocuk iken 2021 ve 2022 yılında 1,75 ile nüfusun yenilenme düzeyi olan 2,10’un altında kaldığını gösterdi.”

Gürsel Tekin’in aktardığı rakamlar böyle…

“Ne o bir CHP’liye mi güveniyorsun?” diye lâf atacak ve ortadaki apaçık cinayeti böylece örtmeye çalışarak iktidarı temize çıkarttığını zanneden ve esasında bu tavrıyla İslâm’a darbe üstüne darbe vuran, ahlâksız, şerefsiz, haysiyetsiz ak trollere peşinen belirteyim ki, rakamları Tekin uydurmamış, TÜİK’ten almış. Yani AKP kontrolündeki kurumun itirafıdır bu rakamlar.

Antrparantez belirtelim ki, iktidarı kurtarmak adına İslâm’ı harcamayı yeğleyen, iktidarın yanlışlarının İslâm’dan bilinmesine ses etmeyen, “bir yanlış varsa bunun mesûlü kişilerdir, iktidardır, İslâm yanlışlardan beridir, dolayısıyla İslâm’a halel gelmemesi adına yanlış yapanların hesap vermesi, bedelini ödemesi gerekir!” diyemeyen, demeyen bu ahlâksız, şerefsiz, haysiyetsiz ak trol meselesi ülkenin başındaki en büyük belâlardan, musibetlerden biri hâlini almıştır. Bu mikrop yuvası deşilip ceraheti temizlenmeden, mesele konuşmaya imkân kalmadı neredeyse.

Bu rakamlar, bırakın 3 çocuk politikasında başarıyı, bilakis, AKP’nin aile kurumunu katlettiğini göstermesi bakımından mühim. 20 seneden beri ülkeyi CHP veya başkaları değil, AKP yönetiyor…

Aile gidince geriye ne kalır ki?

Ama, AKP giderse CHP gelirmiş!

Ne olur, aile müessesi mi çöker?

CHP’nin gelmesi ihtimalinin doğması ve böyle giderse gelecek olmasının sebebi de başkası değil, bizzat AKP’nin bu yanlış politikaları olacak. Doğruyu yapın, elinizden alan mı var? Ve, yanlış yapılırken, yanlışa yanlış diyemeyerek, yanlışın devamından mesul olan şerefsiz, ahlâksız, haysiyetsiz mamacı ak trol tayfası…

Ve liderlik meselesi…

Dava, sanki sistem içi bir partinin ve o partinin liderinin inhisarındaymış gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Oysa dava fikirdir ve fikre nisbetle en şaşmaz istikamet bilgisi ile yönü gösteren, en ileri derecede bunu yapabilen içimizde kim varsa, lider de o olmalıdır.

Sayın Tekin’in aktardığı diğer rakamlar şöyle:

“2021 sonunda 22 milyon 500 bin olan icra dosyası sayısı, yılsonu itibarıyla 25 milyona yaklaştı. 1 Ocak’tan bu yana icra dosyası sayısı 2.5 milyondan fazla arttı. Günlük icra dosyası sayısı ortalama 7 bin civarı.”

“EN BORÇLU ŞEHİRLER…”

“En borçlu şehirler sırasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir olarak sıralanıyor. Türkiye’de toplam kredilerin yüzde 79’unu ticari krediler, yüzde 21’ini ise bireysel krediler oluşturuyor. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kayıtlarına göre Türkiye’de 35 milyon civarında kredi müşterisi olduğu biliniyor. BDDK verilerine göre, Toplam bireysel krediler ve kredi kartları borcu ise sene başından bu yana 982 milyar liradan 1 trilyon 456 milyar liraya çıktı.”

KREDİ KARTI BORCU İKİYE KATLANDI

“Geçen yılın son verileri ile 2022 yılının güncel verileri karşılaştırıldığında, TL bazında 197 milyar TL olan kredi kartı borçları bu yıl 392 milyar TL seviyesine gelmiş. Bu, iki katlık bir artış anlamına geliyor.”

“Bankaların, tahsil edemedikleri için takibe aldıkları ancak daha sonra da varlık yönetim şirketlerine sattıkları alacaklarından kaynaklanan vatandaşın borcu Aralık 2022 sonu itibariyle 50 milyar liraya ulaşmış durumda.”

“Vatandaşın TOKİ’ye olan konut kredisi borçlarının 28 milyar lirayı aşmış durumda.”

ŞİRKETLERDE İFLAS PATLAMASI, ÇİFTÇİ BORÇ BATAĞINDA

“2022’in ilk 11 ayında iflas eden şirket ve ticari işletme sayısı 100 bin rakamını çoktan aştı

“Çiftçimizin, Tarım Kredi Kooperatifi borçları hariç sadece bankalara olan kısa vadeli borç miktarı yaklaşık 165 milyar TL civarında. Tarım Kredi Kooperatifine olan borcu ise 16 milyar liraya ulaştı.

(KOBİ)lerin 2022 yılı sonuna gelindiğinde bankalara olan borçları 1 trilyon rakamını fazlasıyla geçti. 300 bin den fazla KOBİ bankaların takibinde bulunuyor.”

ÖDENEMEYEN FATURALAR

“Bağımsız kuruluşların verilerine göre; 2022’nin ilk 11 ayında 3 milyon 500 bin elektrik faturası, 750 bin doğalgaz faturası ödenmediği için bu abonelere geçici olarak kesinti uygulandı. Aynı dönemde 85 bin elektrik abonesi ile 160 bin doğalgaz abonesinin faturalarını ödeyemediği için haklarında yasal işlem başlatıldı.”

Geniş tanımlı işsiz sayısının 12 milyona, “ümitsiz işsiz” sayısının ise 2.5 milyona yaklaştığı biliniyor

UYUŞTURUCU VE YOKSULLUK

Geçtiğimiz hafta bir başka itiraf da Sağlık Bakanı Koca’dan geldi. Bakan Koca, derinleşen yoksulluk ve artan işsizlik dolayısıyla madde bağımlılığının da arttığını açıkladı.

Buna karşılık tedbir olarak da AMATEM vs gibi uyuşturucu tedavisi veren merkezlerin sayısını artıracaklarmış.

Dikkat edilirse, hastalığa sebep olan bataklığı kurutacağız demiyor, diyemiyor. Hastalıkla mücadele yerine, hastaları hedef alıyor. Hastalığın sebebini biliyor: yoksulluk ve işsizlik.

Ya yoksulluk ve işsizliğin sebebi?

İktidarın sıkı sıkıya bağlı olduğu kapitalizm…

Kendisi de bir kapitalist olan Koca’nın kapitalizmden vazgeçmesi beklenir mi?

İnsanlar hasta olacak ki, medikal sektörü bu hastalar üzerinden para kanamaya devam edebilsin, değil mi?

Sonra, “insanı yaşat ki devlet yaşasın!” diyerek, güya insanlık adına küçük iyiliklerle hassasiyet gösterileri. Her tarafı şehir hastaneleriyle donattık ya, AMATEM’ler yaptık ya, hastalanabilir, uyuşturucuya alışabilirsiniz. Sebep olan ekonomik bozukluk devam, sağlık, medikal sektörü büyümeye devam edebilsin…

Üstad Necip Fazıl, “Açlığımızı şuurlaştırabilsek her şeyi çözeriz!” demekteydi. Görüldüğü üzere, meselenin üzerine gidildiğinde, pek çok meselemizin çözümüne dair ipuçları ile birlikte karşımıza yine sistem meselesi çıkıyor.

Mesele gayet açık, 3000 ailenin sistemi mi yoksa Başyücelik mi?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: