CEPHEDEN NOTLAR – 2

SAHTEKÂRLAR

Ukrayna’nın kukla Devlet Başkanı Zelenski’nin eşi Olena Zelenska, yaptığı açıklamada,

“Rusya’ya karşı, Rusya ekonomisini onlarca yıl boyunca resesyona batıracak en şiddetli yaptırımları getiriyoruz; sanayisi de çağdaş ve kritik teknolojiden yoksun kalarak harap olacak.” diyor…

Hani bu Batılılar ülkelerin sivil altyapısnı vurmazdı?

SAVAŞIN GERÇEK SEBEBİ

“George Bush Jr. Enstitüsü” Müdürü David Kramer, “batı ülkelerinin Kiev rejimine tanklar, avcı uçakları, hava savunma sistemleri göndermeleri gerektiğini, zira Kırım ve diğer bölgelerin Kiev’in kontrolüne geçmesinin ABD’nin menfaatlerine uygun olduğunu” söyledi.

Savaşın gerçekte Amerikan menfaatleri için yapıldığının bir itirafı daha…

Bir de adamın başında olduğu yere adını veren zat zaten sabıkalı bir katilden başkası değil…

ALINMIŞLAR

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda yaptığı açıklamada, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’u, ABD’nin ve müttefiklerinin Moskova’ya yönelik siyasetini Hitler’in eylemleriyle karşılaştırdığı için özür dilemeye çağırdı. Duda şöyle diyor: “Demokratik ülkeler koalisyonunun eylemleriyle Hitler’in baskısı ve holokost sırasında 6 milyon insanı öldürmesi arasında yaptığı utanç verici karşılaştırmadan ötürü şok olduk ve sarsıldık.”

Demokratik ülkeler koalisyonuymuş…

Azov taburları filan bir yana, demokratik ülkelerin koalisyonlarının İslâm coğrafyasında neler yaptığını, Almanların Yahudilere yaptıklarının kat be kat fazlasıyla soykırım ve katliama imza attıklarını bilmiyor muyuz?

UKRAYNA ORDUSUNDA DURUM

Ukrayna da artık tuttuklarını cepheye gönderiyorlar, silâh zoruyla, dipçik zoruyla…

Ruslar için “insanlar askerden kaçıyor” yaygarası yapanlar, Ukrayna da savaşa gitmek istemeyen insanların zorla cepheye gönderilmesini görmezden geliyor.

BND’nin Der Spiegel’e sızdırdığı raporuna göre Kiev rejiminin ordusu Bahmut’ta her gün üç haneli sayılarda askeri personel kaybediyor ve Bahmut’un Rusya kuvvetlerinin kontrolüne geçmesi, “Ukraynalıların bütün savunma hattında” önemli sonuçlar doğurur.

“SAVAŞI KAYBEDEBİLİRİZ, KONTROL YABANCILARDA”

Dinyeper-Ukrayna’da kırktan fazla sivilin öldüğü patlamada, Rusların sivilleri hedef almadığını ağzımndan kaçırdıktan sonra istifa etmek zorunda kalan Aleksey Arestoviç savaşı kaybedebileceklerini itiraflarına ekledi. Şöyle diyor: “Eğer herkes… savaşı kazanmamızın garanti olduğunu düşünüyorsa, hiç de öyle görünmüyor. Sadece askerî bir şansı kaçırmadık, zaman kaybettik ve Ruslar seferberliğe başladı, cephede durumu toparladı ve hatta bazı yerlerde üstünlük sağladı. Batı silâh vermedi fakat bununla kalmadı, iç siyaset ve devlet şansını, bir kamu şansını da kaçırdık” diye konuştu.

Eski danışman, “450 yıldır peş peşe bizi kaybetmeye mahkûm eden bir komplonun içindeyiz. Ukrayna’nın tüm tarihi, çatışma alanında süper kahramanlık çabalarıdır ve sonra bu bizi öldürmüştür. Bu komplodan çıkmak için olağanüstü bir sıçrama yapmamız gerekecek” ifadelerini kullandı.

Arestoviç, Ukrayna’nın Kiev’in kontrolünden çıkan bir hikayenin içinde olduğunun ve başka ülkeler tarafından yönetildiğinin altını çizdi.

Arestoviç aynı zamanda politikacılar ve hükümet yetkilileri ‘birbirleriyle çekişmeye’ başlayana kadar Ukrayna’nın yenilmez olduğunu sözlerine ekledi.

RUS YÖNETİMİNE KİLİSE DESTEĞİ

Patrik Kirill, Moskova’da verdiği bir vaazda, “Rusya Ortodoks Kilisesi, Rusya’nın bağımsızlığını dış siyasi güçlerin saldırılarından korumak için yetkililerin yaptığı her şeyi destekliyor” dedi.

KIRILMA NOKTASINA GELİNDİ

Avrupa Devlet ve Hükümet Başkanları Konseyi Başkanı Charles Michel Ukrayna’daki çatışmada kırılma noktasının geldiğini ve Avrupa Birliği’nin kaderinin 2-3 hafta içinde tayin edileceğini söyledi. İspanyol El Mundo gazetesine söyleşi veren Belçikalı siyasetçi, “2023’te yaşanacaklar, ki bunun çoğu önümüzdeki 2-3 hafta içinde olacaklara bağlı, geleceğimizi tayin edecek,” şeklinde konuştu. Michel bu nedenle Avrupa Birliği’nin son derece kısa bir süre içinde bir dizi önemli karar almak zorunda kalacağını dile getirdi. Charles Michel “Ukrayna’nın yanında yer almak ve ona gereken bütün desteği sağlamak zorundayız,” dedi.

BİRKAÇ TANK İÇİN

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, “Batı’dan gelecek 50 tankın Rusya’nın bin tankına karşı etkili olmayacağını” söyledi. Zelenskiy, Batılı ülkelerinin tank stoklarından sembolik bir kısmını Ukrayna’ya devretmeye hazır olmasının kendilerine moral olarak yardımcı olacağını, ancak Moskova’nın devasa tank cephaneliğiyle baş edemeyeceklerini söyledi. Zelenskiy, Alman ARD TV kanalına verdiği röportajda, Ukrayna’ya az sayıda Batı tankının teslim edilmesinin çatışmanın gidişatını değiştirmeyeceğini belirtti.

MESELE TANK DEĞİL

Amerika Almanya’yı Ukrayna’ya tank vermeye zorluyor. Diğer yandan bazı Avrupa ülkeleri de bu konuda gayet istekli görünüyorken, Almanya imâlatı tankları göndermek için Almanya’nın müsaadesi olmadığından bunu yapamıyorlar. Almanya’nın ayak sürüdüğü gözleniyor.

Niçin?

Almanya, Kiev rejimine gönderilecek Leopardların yerine yenilerini hızla üretebilecek kapasiteye henüz sahip değil. Bu durumda, tankları azalan ülkeler yeni tank almak için Almanya’ya değil ABD’ye başvurmak durumunda kalacak ve Avrupa tank pazarı Amerika’nın eline geçmiş olacak.

ESTONYA DA ZIPLIYOR

Estonya, elindeki bütün obüsleri Kiev rejimine vereceğini açıkladı. Estonya’nın Kiev büyükelçisi Kaimo Kuusk’a göre, böylece Estonya, “başka ülkelerin Ukrayna’ya zaruri silahları vermemek için hiçbir bahanesi kalmaması için bir emsâl” olacak.

Estonya böyle zıplayınca, Rusya, Estonya’daki elçilik faaliyetini maslahatgüzarlığa düşürdü. Estonya büyükelçisine Rusya’yı terk etmesi için 7 Şubat’a kadar süre verildi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: