LAVROV’DAN AMERİKAN HEGAMAONYASINA BOYUN EĞMEME MESAJI: “BATI’NIN BİR RUS SORUNU VAR!”

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Sputnik’in bağlı olduğu Rossiya Segodnya Uluslararası Haber Ajansı Genel Müdürü Kiselev’in sorularını cevapladı.

Gayet sert bir üslûpla diplomasi dilinin sınırlarını aşarak konuşan Lavrov, böylece karşı tarafa kararlılık mesajı davermiş oldu.

KARABAĞ ZAFERİ

Azerbaycan, kendisine ait olan toprakları geri aldı. (…) Ermenistan-Azerbaycan sınırına Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü barış güçlerinin yerleştirilmesi teklifimiz hâlâ masada. Ermeni müttefiklerimiz, dostlarımız bununla hâlâ ilgileniyorlarsa barış gücü misyonu kelimenin gerçek manasıyla birkaç gün içerisinde sınıra konuşlandırılabilir.

BARIŞ İSTİYORSAN SAVAŞA HAZIRLAN

Kesinlikle barıştan yanayım. ‘Barış istiyorsan kendini savaşa hazırla’ lafını kim söylemişti hatırlamıyorum ancak bu düşünceye katılmıyorum. Ben, ‘Barış istiyorsan kendini savunmaya hep hazır ol’ cümlesiyle ifade edebileceğim düşünce biçimine katılıyorum.

BATI KENDİNİ ELE VERİYOR

Bazı saptamalarımla Holokost kurbanlarını aşağıladığım doğru değil, Batı’nın bu yöndeki suçlamaları için şunu söyleyebilirim: “Esas suçlu kendini hep ele verirmiş” diye ekledi.

RUSYA GEREKLİ KAYNAKLARA SAHİP

Rusya, Ukrayna’daki operasyonunu tamamlamak için gereken kaynaklara sahip. Operasyonun ne zaman sonlanacağına gelince, zaman faktörlerden birisi olsa da faktörlerin en önemlisi değil.

SAVAŞ NE KADAR YAYILIR?

Kiev rejimine Batı tarafından gönderilen silahların menzili arttıkça, bu silahları Rusya topraklarından geri iteceğimiz mesafe de artacak. Rusya’nın amacı, Ukrayna güçlerini kendi toprakları için güvenli olacak bir mesafeye geri itmek.

Rusya’nın Ukrayna görüşmelerini reddettiği tezi bir yalan. Kimse Kiev’i Moskova ile müzakerelere geri dönmeye ikna etmeye çalışmıyor ve Zelenskiy, kendisi de bağımsız bir şahsiyet olduğunu düşünmüyor, zira sürekli manipüle ediliyor

NATO RUSYA’YA KARŞI SAVAŞTA

Rusya, Ukrayna’daki operasyonunun yıldönümünde (24 Şubat) ABD’nin Ukrayna’daki biyolojik laboratuvarlarında yapılanlar ve Kuzey Akım boru hatlarına düzenlenen sabotajla ilgili yeni belgeler yayınlayacak.

NATO’nun tamamı Rusya’ya karşı savaşıyor. “Biz savaşmıyoruz, sadece silahlandırıyoruz” diyor olmaları oldukça gülünç.

SONRAKİ UKRAYNA MOLDOVA

Batı, ‘sonraki Ukrayna’ rolü için gözünü şimdi Moldova’ya dikti.

Moldova Devlet Başkanı (Maya Sandu) NATO’ya girmeye can atıyor. Sandu’nun Romanya vatandaşlığı bulunuyor ve Romanya ile Moldova’yı birleştirmeyi istiyor, ne yapabiliyorsa yapmaya hazır.

Gürcistan’ı da yeni bir tahrik alanına çevirmek istediklerine kuşku yok.

Polonya’nın hastalıklı bir tarihi ve en az o kadar hastalıklı ihtirasları var. Polonya eliti ekspansiyonist planlar güdüyor.

ÇİNLE İLİŞKİLER

“Rusya ile Çin’in ilişkileri askeri müttefik ilişkilerinden çok daha yüksek düzeyde, zira kısıtlama ya da sınırları bulunmuyor.”

NAZİLER

İkinci Dünya Savaşı sırasında bize karşı Nazi ideolojisi kullanılmıştı. Peki şimdi insanlar neden Kiev rejiminin temelinde yatan Nazi ideolojisini görmeyi reddediyorlar?

Amerikalılar dışında herkesin kendi tarihini hatırlama hakkı reddediliyor.

(AB Komisyonu Başkanı) Ursula von der Leyen, Ukrayna’da yaşananların Rusya’nın yenilgisiyle, Rusya’nın ekonomisini on yıllar boyunca toparlayamayacağı bir yenilgiyle sonuçlanması gerektiğini söyledi. Bu ırkçılık, Nazizm değil midir?

Batı, aşırı sağcı ve neo-Nazi grupları açık bir biçimde destekleyerek savaş alanında zafer elde etmek istiyor.

ABD’NİN UKRAYNADAKİ GİZLİ FAALİYETLERİ

“Ukrayna’daki özel askeri operasyonun yıl dönümünün (24 Şubat) Rusya karşıtı bir ‘cadı bayramına’ dönüştürülmemesi için ABD’nin Ukrayna’daki biyolojik laboratuvarlarının faaliyetlerini içeren veriler dahil pek çok rapor hazırlıyoruz. Bunlar operasyonun yıldönümünde yayımlanacak.”

AMERİKA DÜNYAYI EZİP TEHDİT EDİYOR

ABD, Avrupa Birliği’ni öyle bir ezdi ki onu bağımsızlık emarelerinden tamamıyla yoksun bıraktı. Avrupa Birliği’nin demokrası anlayışı totaliter bir yapıya büründü.

Gelişmekte olan ülkelerin çoğu Ukrayna’da yaşananlar konusunda tarafsızlıklarını korumak istiyor, ancak ABD onları Rusya’ya karşı bir tavır benimsemeye zorluyor ve buna ikna olmamaları hâlinde de onları tehdit ediyor.

BATI’NIN BİR RUS SORUNU VAR

ABD’nin kendi ‘üstünlüğüne’ ve ‘haklılığına’ olan inancı, Rusya’nın şu an Batı ile yaşadığı gerilimin ana sebebi. Batı, Rusya’yı on yıllar boyunca toparlanamayacağı bir yenilgiye uğratmaya çalışıyor. Bu, bir ‘Rus sorununu ortadan kaldırma’ girişimidir.

Jeopolitik bir savaşın merkezinde yer alıyoruz. Bununla beraber Batı’da da – böyle bir şans verilse – faşizmin geri dönmesine karşı çıkmayacak politikacılar var. Almanya’da Nazizmin yeniden doğmasına izin vermeyecek düzgün insanlar da var, ancak bahsettiğim ‘Rus sorununun ortadan kaldırılmasına’ karşı çıkmayacak olanlar da var.

BATI’YA GÜVEN OLUR MU?

(Batı’nın Ukrayna’ya yaptığı askeri yaptırımlar ve Alman hükümetinin de uzun tartışmaların ardından bu ülkeye kendi yapımı Leopard 2 tankları göndermeyi kabul etmesine dair) Almanya Başbakanı Olaf Scholz Ukrayna’ya savaş uçağı göndermeyeceğini söylemiş olmasına rağmen kendisi görüşünü değiştirmesiyle bilinen biri.

Mevcut aşamada batılı meslektaşlarımızın dedikleri gibi davranıyoruz: zafer savaş alanında kazanılmalı. Bu onların formülü, görüşmeleri reddeden onlar.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: