MEDVEDEV: UKRAYNA’YI “KÜLE” ÇEVİRİRİZ

Medvedev, Moskova’nın nükleer caydırıcılık temelleri de dahil olmak üzere her türlü silâhı kullanmaya hazır olduğunun altını çizdi.

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dimitri Medvedev, her türlü silâhı kullanmakla ve Ukrayna’nın bazı bölgelerini küle çevirmekle tehdit etti. Kiev’in Batı silâhlarıyla silâhlandırılmasına yanıt olarak, ülkesinin Ukrayna güçleri tarafından kendi topraklarına yönelik herhangi bir saldırıya yanıt verirken kendisi için kısıtlamalar koymadığını da ifade eden Medvedev, “Kendimize sınır koymuyoruz ve tehdidin niteliğine göre nükleer caydırıcılık temelleri de dahil olmak üzere doktrinimizin belgelerine uygun olarak her türlü silâhı kullanmaya hazırız” dedi.

Rusya eski Devlet Başkanı, Ukrayna’ya daha gelişmiş ABD silâhları sağlamanın, yalnızca Moskova’nın Rus nükleer doktrini çerçevesinde daha fazla misilleme saldırısı düzenlemesine yol açacağını söyledi. Medvedev, gazeteci Nadana Friedrichson’a verdiği röportajda, ‘Kiev yönetimi altında kalan Ukrayna’nın tümünün yanacağını’ ifade etti.

Medvedev, “Her türlü yanıtı verebiliriz. Kendimize herhangi bir kısıtlama koymuyoruz ve tehdidin niteliğine göre her türlü silâhı kullanmaya hazırız. Ukrayna, Kırım’a herhangi bir saldırı başlatırsa karşı saldırılar olacak ve halen Kiev’in kontrolünde olan Ukrayna topraklarının geri kalanı küle dönecek.” ifadelerini kullandı. Friedrichson’un, ülkesinin Ukrayna’yı işgâlinden bu yana Rusya’nın en savaş yanlısı isimlerinden biri haline gelen Medvedev’e uzun menzilli silâhların kullanılmasının Moskova’yı Kiev ile müzakere etmeye zorlayıp zorlamayacağı sorusuna, “Sonuç tam tersi olacak. Yanıtın hızlı, kesin ve kararlı olacağı konusunda sizi temin ederim” şeklinde cevap verdi.

Rus nükleer doktrini, “devletin varlığı tehdit edildiğinde, Rusya Federasyonu’na konvansiyonel silâhlarla saldırı” sonrasında nükleer saldırıya izin veriyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin ofisinin danışmanı Mihaylo Podolyak, daha önce yaptığı bir açıklamada, Ukrayna’nın Kiev’e tank tedariki konusunda Batı ile anlaştıktan sonra, Kırım’a saldırmak için uzun menzilli füzeler ve uçak tedariki konusunda müzakerelerde bulunduğunu söyledi. Rus yetkililer, Batılı ülkelerin silâh ikmâlinin savaşın gidişatını değiştirmeyeceğini ve bunun askerî açıdan yararsız, ancak siyasî açıdan tehlikeli olacağını belirtmişlerdi. Ukrayna’ya Alman ve Amerikan tanklarının tedariki hakkında Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, “Bu tanklar da diğerleri gibi yanacak” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’daki harekâtın saldırgan Batı’ya karşı savunma amacı taşıdığını ifade etti. Putin, Medvedev gibi birkaç kez, Rusya’nın kendisini ve halkını korumak için mevcut tüm araçları kullanacağını söyleyerek, nükleer füzeleri ateşleyebileceği imasında bulundu. Medvedev, Washington’ın Ukrayna’ya göndermeyi taahhüt ettiği silâhların, Rusya’nın 2014 yılında Ukrayna’dan ele geçirdiği Kırım’ı vurması veya Rusya’nın içlerine ulaşması halinde ne olacağı sorusuna ‘Putin’in konuyu net bir şekilde ele aldığını’ söyledi.

UKRAYNA’YA YARDIMLARIN AKIBETİ

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) cuma günü, Ukrayna’nın saldırı menzilini ikiye katlayacak yeni silâhlar içeren 2.175 milyar dolarlık askeri yardım paketini açıkladı.

Leopard 2A6 muharebe tanklarını Ukrayna’ya teslim etme kararından sonra Alman hükümeti hâlâ müttefik ülkelerden özel katılım bekliyor. Berlin’deki hükümet kaynakları cumartesi günü, daha eski Leopard 2A4’ün teslimat duyuruları olsa da yeni 2A6 modelinin tedarik durumunun zayıf olduğunu belirtti. Alman dergisi Der Spiegel, Şansölye Olaf Scholz’un birkaç telefon görüşmesi sırasında hükümet liderlerini Ukrayna’ya tank tedarik etmeye ikna etmeye çalıştığını bildirdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba geçen hafta, 12 ülkeden oluşan bir koalisyon tarafından sağlanacak ilk tank sevkiyatında Batı’dan 120 ila 140 tank alınacağını söyledi. Ukrayna, Moskova’nın doğu Ukrayna’da kademeli ilerleme sağlamak için gösterdiği yoğun çabaların ortasında, Rus işgâlini püskürtmesine yardımcı olmak için Batı’dan ana muharebe tankları sağlama sözü aldı.

Derginin verdiği bilgiye göre, geçtiğimiz hafta Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius’un telefonla düzenlediği video konferans sırasında Avrupa Birliği’ndeki (AB) hiçbir ülke tank paketine katılımla ilgili herhangi özel bir taahhütte bulunmak istemedi. Polonya gibi medya açıklamalarında Leopard 2 tankları tedarik sözü veren Hollanda hükümeti bile resmi taahhütte bulunmak istemedi. Ancak yine de birçok ülke kamuoyu önünde taahhütlerde bulundu.

Portekiz resmi haber ajansı Lusa dün (Cumartesi), Portekiz Başbakanı Antonio Costa’nın ülkesinin Leopard tanklarının onarımı konusunda Almanya ile temas halinde olduğunu söylediğini aktardı. Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki bir askeri misyonu ziyareti sırasında Lusa haber ajansına konuşan Costa, “Şu anda bazı tanklarımızı yenilemek için çalışıyoruz. Ukrayna’ya kaç tane tank göndereceğimizi biliyorum. Ancak bu, uygun zamana kadar duyurulmayacaktır” dedi.

Costa, resmi RTB televizyon kanalına yaptığı açıklamalarda sevk için olası bir tarih olarak Avrupa düzeyinde “Mart ayının sonuna kadar” duyurulan bir vakit hakkında konuştu. Lusa haber ajansı, Costa’nın Almanya ile temasların artık “kullanıma hazır olmayan bazı savaş araçlarının onarımını tamamlamak için yedek parça teslim etmeye yönelik bir lojistik operasyon” etrafında döndüğünü söylediğini aktardı. Ukrayna’ya tank teslim etme planlarına rağmen Portekiz’in savunma kabiliyetinin garanti altına alınması gerektiğini sözlerine ekleyen Costa, bunun Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) görevlerini yerine getirebilmesi için de gerekli olduğunu açıkladı. Ukrayna’ya teslim edilmesi planlanan çalışır durumdaki tankların değiştirilmesi için şu anda çalışmayan tankların onarılması gerektiğine dikkat çekti.

Portekiz Savunma Bakanlığı, Correio da Manha Gazetesi’nin geçtiğimiz ocak ayı sonunda yayınladığı ve Portekiz’in Ukrayna’ya dört Leopard tankı teslim etmeye hazırlandığını ifade eden bir haberde belirtilenleri henüz doğrulamadı. Portekiz Silâhlı Kuvvetleri’nin elinde yıllar önce Hollanda’dan satın alınan toplam 37 adet Leopard 2A6 tankı bulunuyor.

Moskova – Berlin / Şarku’l Avsat

One thought on “MEDVEDEV: UKRAYNA’YI “KÜLE” ÇEVİRİRİZ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: