MACAR VEKİL: AB, UKRAYNA’DAKİ GERGİNLİĞİ TIRMANDIRIYOR

Macaristan Ulusal Meclisi Üyesi Csaba Dömötör, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Ukrayna ordusunun ihtiyaçları için ağır silah tedarikini sürdürme kararının, ayrıca Brüksel’in Rusya’dan enerji ve nükleer yakıta tam ambargo uygulama çağrısının çatışmadaki gerilimin daha da tırmanmasına yol açabileceğini belirtti.

Macaristan Ulusal Meclisi Üyesi Dömötör, Facebook sayfasından yaptığı paylaşımda AP’nin Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları için ağır silah tedarikinin sürdürülmesine ilişkin kararının, ayrıca Brüksel’in Rusya’dan enerji ve nükleer yakıta tam ambargo uygulama çağrısının çatışmadaki gerilimin daha da tırmanmasına yol açabileceğini ifade etti.

Dömötör, “Avrupa Parlamentosu’nun bu hafta kabul ettiği karar gerçekten çok ciddi iki nokta içeriyor. Yedinci maddeye göre Ukrayna’ya silah tedarikini artırmak ve hızlandırmak gerekiyor. Metinde belirli şeyler sıralanmış, daha fazla tank, zırhlı araç ve mühimmat. Bir sonraki adım savaş uçakları ve uzun menzilli füzeler olacak. Bu her şey olabilir, ancak bir barış çağrısı olamaz. Bunun askeri gerginliğe doğru büyük bir adım olması çok daha muhtemel” ifadelerini kullandı.

Kararın Rus fosil yakıtları ile uranyum alımının tamamen yasaklanmasının önerildiği kararın 26. paragrafının ciddiyetine de dikkat çeken Dömötör, “Yani onlar petrol ve gaza ek olarak, Rus nükleer yakıtının ithalatını da tamamen yasaklayabilir. Avrupa Parlamentosu bu şekilde sadece gelecekteki yaptırımı değil, aynı zamanda enflasyonu da destekliyor. Rekor enflasyonun ana nedeni artan enerji fiyatları. Ve bu yaptırımlar nedeniyle oldu. Tam bir ambargonun duyurulması, fiyatların daha da artmasını garanti ediyor. Bence bu çok yanlış bir yol” vurgusunu yaptı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: