AMERİKA İSTEDİ, AKP RUSYA’YA GİZLİ AMBARGOYA BAŞLADI

Rusya’daki en büyük uluslararası nakliye şirketlerinden Stalogistic’in batı tedarik sektörü başkanı Alesya Litvinenko, Türkiye’nin Rusya’ya paralel ithalat kapsamında transit taşınan yaptırımlı mallara yasak getirme kararının ardından sektörün alternatif yollar aradığını söyledi. Litvinenko’ya göre bunlardan biri BAE olabilir. Noytech Supply Chain Solutions uluslararası karayolu taşımacılığı bölümü başkanı İvan Golovko da BAE ve İran’a işaret ediyor. “Bazı” BDT üyeleri de alternatif olabilir, ama bu durumda hem fiyatlara hem tedarik süresine etki eder.

Bu ne demek oluyor derseniz:

Kommersant, Rusya’nın paralel ithalat çerçevesinde emtia nakliyesine Türkiye’nin uyarıda bulunmaksızın yasak getirdiğini duyurdu. Buna göre geçen gün akşamdan beri Türkiye gümrük idaresinin Türkiye kökenli olmayan yaptırım altındaki ithalat mallarının işlemlerinin bloke edildiğini bildiren açıklamalar yağıyor. Kommersant’ın görüştüğü Transasia Logistics ticari müdürü Valeriya Savenkova, Türkiye’nin resmi bildirimde bulunmayacağını, zira bulunacak olursa bunun Rusya’ya karşı yaptırımlara katıldığı anlamına geleceğini söylüyor. Kommersant’ın kaynaklarına göre Ankara’nın fiili yasağı A. Blinken’in Ankara ziyaretiyle ilişkili.

Yukarıdaki satırları sosyal medya hesabından paylaşan gazeteci Hazal Yalın, Amerika’nın direktifi ile AKP’nin Rusya’ya karşı ambargoya gayrı resmî de olsa katıldığını Rus kaynaklarından yaptığı paylaşımlarla böylece gün yüzüne çıkardı.

Amerika, Türkiye’ye çizdiği sınırları adım adım daraltırken, AKP’nin bu dayatmaya karşı koyamayışı, bu dayatmalar karşısında ezilip büzülerek yer arayışı dikkatlerden kaçmıyor. Rusya’ya konulan ambargoyu Amerika’nın izin verdiği kadar delebilirken, bunu bağımsız politika diye kendilerine desteksiz yontanlar, bugün Amerika direktifleri karşısında boyun bükmekten başka bir şey yapamıyor.

Bu arada Rusya’nın Ankara büyükelçiliği de “bir dizi Rusya şirketinin ticari işlemlerinin formalitelerinde ortaya çıkan zorlukların nedenlerini ve arka planını” aydınlatmak için Türkiye yetkilileri nezdinde girişimde bulunulduğunu, “durumun yakın zamanda çözüleceği umudunda olduklarını” açıkladı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: