ET YEMEMEK ÇÖZÜM DEĞİLMİŞ!

Amerikalı milyarder Bill Gates, insanlardan et yemeyi bırakmalarını veya kısmalarını istemenin iklim değişikliğine karşı mücadelede yeterli olmayacağını söyledi.

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Hindistan’da düzenlenen 5. Ramnath Goenka Anma Konferansı’nda yaptığı konuşmada iklim değişikliğinin acil bir sorun olduğunu, ancak herkesin vejetaryen olmasını isteyerek ya da tüketicilere kesinti yapmaları için çağrı yaparak çözülmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

Gates, “Tüm Hintliler vejetaryen olacak mı? Ya da tüm Amerikalılar? Ben buna inanmam” değerlendirmesini yaptı.

“İklim hareketlerinde, ‘Hey, çok fazla tüketiyoruz’ ve ‘Hey, belki de artık seyahat etmemeliyiz’ diyebilirsiniz” diyen Gates, Amerikalılar’ın şu anda kullandıklarından daha az enerji kullanabilirken Hindistan’da yaşayan insanlardan aynı miktarda enerji kullanmaya devam etmelerini istemenin ‘tamamen adaletsiz’ olacağını vurguladı.

Artan enerji, çimento ve çelik talebinin çoğunun Hindistan gibi orta gelirli ülkelerden geldiğine dikkat çeken Gates, iklim sorununa çözüm olarak insanların yoksullaşmasının çözüm olduğuna inanmadığını kaydetti.

Küresel ısınmanın çok yavaş gerçekleştiğini ve bu durumun hızlı yayılan bir pandemiden çok daha farklı olduğunu belirten Gates, “Her yıl biraz daha kötüye gidiyor. Ancak düzeltilmesi en zor şeylerden biri, çünkü dünya genelindeki modern ekonomiler yoğun enerji tüketiyor ve bu enerjinin yüzde 80’iden fazlası hidrokarbonların yakılmasından elde ediliyor” diye ekledi.

Etin karbon ayak izi oldukça yüksek. Nature Food dergisinde yayınlanan 2021 tarihli bir araştırmaya göre, dünyadaki gıda sistemleri toplam küresel insan kaynaklı sera gazlarının yaklaşık yüzde 35’inden sorumlu ve bunun yüzde 57’si hayvansal gıdalarla, yüzde 29’u ise bitkisel gıdalarla ilişkili.

Tablo gayet net. Küresel ısınmanın esas sorumlusu kapitalizm ve kışkırttığı tüketim toplumu. Hayvanlar ise esas meseleden dikkatleri başka bir yere çekmek için öne sürülen masum yaratıklar. Yerine ikame edecekleri suni et ise başka bir tüketim kapısı olacak.

İnsanoğlu kendi aklını putlaştırmanın neticesi peydahladığı problemlerine çözüm ararken, bu yine akılla oluyor. Salt akıl ise sınırına geldi, mevcut problemler zaten kendi ürettikleri. Problemin sebebi çözüm olamaz.

İnsanoğluna yeni bir ahlâk gerek. Herkese aradığı hakikatin aslını gösterebielcek Mutlak Fikrin ahlâkı gerek ki, ancak bu sayede yeryüzünü fesade vermeyecek bir düzen krulması mümkün olabilsin. İnsan aklıyla kurulan sistemlerin her biri, insan aklının sınırlı olması neticesi kurulan sistemlerin de sınırlı olarak aranılan her şeye çözüm teklif edemiyor oluşu ile malûlken, Mutlak Fikir ihtiyacı her zamankinden daha fazla kendini empoze etmekte.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: