LAVROV: HAÇLILAR, RUSYA’YI DÜNYA HAKİMİYETLERİNE ENGEL GÖRDÜKLERİ İÇİN SAVAŞI DAYATIYOR

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, NATO askeri altyapısının Asya’ya doğru ilerlemesinin ve ABD, İngiltere ve Avustralya’nın üçlü savunma ittifakı (AUKUS) kurmasının cepheleşmenin uzun yıllar sürmesi için zemin oluşturduğunu vurguladı.

Moskova’da düzenlenen bir etkinlikte konuşan Lavrov, “Anglo-Sakson dünyası, AUKUS gibi blokların oluşturulması, NATO askeri altyapısının Asya’ya ilerlemesi yoluyla uzun yıllar sürecek bir cepheleşme için çok ciddi bir girişimde bulunuyor” dedi.

AB ülkelerinin yaptığı gibi, büyük Asya medeniyetlerinin Batılı güçler karşısında nasıl hemen esas duruşa geçeceğini ve Washington ile diğer Anglo-Sakson siysetçilerin planlarını itaatkar bir şekilde nasıl uygulayacağını tahayyül edemediğini kaydeden Lavrov, Rusya’nın partnerlerine karşı böyle bir tutum içinde olmadığını vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanı, “Kimseyi meşru çıkarlarını gerçekleştirmekten caydırmaya çalışmıyoruz. Fakat tüm dünyayı örneğin Kuzey Atlantik İttifakı’na tabi kılmak gerektiğini söylediklerinde, Rus halkının ve tüm dünya medeniyetlerinin büyük çoğunluğunun doğasında bulunan adalet duygusunun buna sessiz kalması gerektiğini düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

Rusya, Batı’nın aksine hiç kimseye küçümser biçimde davranmıyor’

Rusya’nın Batılı ülkelerin aksine asla birilerine karşı başkaları ile dostluk kurmadığını ve hiç kimseye küçümser biçimde davranmadığını söyleyen Lavrov, “Bakınız, şimdi şiddetli bir hibrit savaş döneminde hiç kimseyi şu ya da bu pozisyonu tutması için zorlamıyoruz. Güney ülkeleri, dünyanın çoğunluğu kendi sonuçlarını çıkarabilecek durumda” dedi ve şöyle devam etti: “Hepimiz yetişkiniz, en eski büyük medeniyetleri temsil eden ülkeler de dahil olmak üzere herkesten emirlerini yerine getirmelerini açık bir şekilde talep eden Batılı meslektaşlarımızın yaptığı gibi birilerini küçük görmeye çalışmayalım. Büyüklüğüne, münhasırlığına takıntılı olan ve şu anda gerçekten de elinden giden dünya sahnesindeki egemenliğini korumak ya da korumaya çalışmak için ölümüne savaşan Batı uygarlığının dönüşmekte olan şeyden farkımız budur.”

Haçlı Savaşı

Rus diplomat, “Haçlıları ve diğer fatihleri miras alanlar, Rusya’nın dünyaya hakimiyetlerinin önünde bir engel olduğuna karar verdikleri için bu savaşı bize dayatıyor, oysa durum hiç de öyle değil. Biz birilerini meşru çıkarlarını gerçekleştirmesini engellemeye çalışmıyoruz” diye konuştu.

Lavrov, filozoflar ve tanınmış kişiler tarafından desteklenen Rusofili değerinin, Rusya’nın ‘hiç kimseyi Batı’ya, Haçlılara ya da başka birilerine karşı kutsal bir savaşa çağırmamasından’ ibaret olduğunu sözlerine ekledi.

Nazizm giderek daha fazla Avrupa ülkesini kapsıyor’

Rusya’nın doğrudan Nazizmin giderek daha fazla Avrupa ülkesini kapsadığını gördüğünü vurgulayan Lavrov, “Tarihin gözlerimizin önünde nasıl yok edildiğini görüyoruz, sadece Sovyetler Birliği halklarını temsil eden askerler anısına değil, aynı zamanda bu büyük savaşta bizimle birlikte savaşan Fransızlar, Çekler, Slovaklar ve diğer birçok halk anısına dikilmiş olan kutsal anıtların nasıl yok edildiğini görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: