AMASRA KATLİAMININ SEBEBİ YETERSİZLİKMİŞ

TBMM Amasra Maden Kazası Araştırma Komisyonu’nun raporuna göre facianın ana nedeni tali havalandırmadaki yetersizlik. Denetimsizliğin de riski artırdığı vurgulandı.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesi’nde 14 Ekim 2022’deki patlamada 41 işçi hayatını kaybetmişti. Patlamadan sonra, Sayıştay’ın 2019’da madenle ilgili uyardığı ortaya çıkmıştı.

Komisyonun hazırladığı ve ANKA’dan Mehmet Akgün’ün ulaştığı raporda dikkat çeken tespitler şöyle:

*Kazanın en önemli nedeni patlayıcı atmosferi oluşturan metan gazı varlığının ve patlamayı tetikleyici unsurların önlemlerle yönetilememesi.

*Patlamanın meydana geldiği 14 Ekim 2022’de metan ölçüm değerleri incelendiğinde uygulanan havalandırma projesinin, metanın patlama alt limitlerinin altında kalması için yeterli olmadığı görülüyor.

*Patlamanın meydana gelmesinde ana havalandırmadaki eksiklikten daha önemli derecede olmak üzere tali havalandırmadaki yetersizlik en önemli nedenlerden.

*Üretim ve hazırlık sırasında yapılan patlatmalı kazı faaliyetlerinin mevzuatta belirtilen şartlara uymaması ve bunları kontrol eden ve denetleyen etkin bir denetim ve kontrol mekanizması olmaması ortam güvenliğini riske attı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: