PARİS’TE “NOKTA ATIŞI” EYLEMLER

Fransızlar, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un emeklilik reformunu protesto etmek için 13 Nisan 2023 perşembe günü de sokaklardaydı. Özellikle başkent Paris’te yoğun katılımla gerçekleşen gösterilerde grevci işçiler ve güvenlik kuvvetleri arasında çatışmalar yaşandı.

Paris’teki göstericiler, Opera Meydanı’ndan Bastille Meydanı’na kadar yürüdü.

“Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u emekli edelim” yazılı pankart taşıyan protestocular, “Çalışanların onuru ve daha iyi bir dünya için buradayız”, “Ayağa kalk Paris” ve “Macron, seni gelip evinden alacağız” sloganları attı.

Genel İş Sendikası (CGT) ülke genelinde yaklaşık 280 noktada düzenlenen gösterilerde 1,5 milyon kişinin katıldığını açıkladı.

“Bugün kesinlikle grevin son günü değil”

Sendikalar, Anayasa Mahkemesi’nin emeklilik yaşını iki yıl artırarak 64’e çıkaracak yasa tasarısının yasallığına ilişkin kararından bir gün önce sokaklarda güç gösterisi çağrısında bulundu.

CGT sendikasının yeni lideri Sophie Binet, Paris’in dışındaki bir atık yakma ve arıtım tesisinin önünde yaptığı açıklamada “Bu kesinlikle grevin son günü değil” dedi. Macron’un bu yasayı geri çekmesi gerektiğini, aksi takdirde ülkeyi yönetemeyeceğini söyledi.

Gözler Anayasa Mahkemesi’nde

Fransa’da hükümetin, emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılmasını içeren yasa tasarısını oylama yapmadan Meclis’ten geçirme kararı üzerine muhalefet partilerine üye parlamenterler, yasaya itiraz için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Anayasa Mahkemesi’nin başvuruyu bugün karara bağlaması bekleniyor. Anayasa Mahkemesi, yasanın tamamını veya bir bölümünü iptal etme yetkisine sahip.

Diğer yandan,15 Nisan Cumartesi gününe kadar Anayasa Mahkemesi binası yakınlarında gösteriler yasaklanmış durumda.

Nokta Atışı” Eylem

Eylemlerin dünkü bölümünde reformları protesto eden Fransız işçiler, Louis Vuitton’un da sahibi olan lüks ürün grubu devi LVMH’nin Paris’teki genel merkezine zorla girdi.

İşçiler, zenginleri, emekli maaşının finansmanına daha fazla katkıda bulunmaya çağırdı. 100’den fazla protestocu, Paris’in lüks caddesi Avenue Montaigne’deki binanın içine girerken diğer protestocular dışarıdaki caddeyi doldurdu.

LVMH, şarap, parfüm, kozmetik ve diğer alanlarda seçkin markaların bulunduğu lüks ürünler satarken şirketin başında Forbes listesine göre dünyanın en zengin insanı Bernard Arnault bulunuyor. İşçilerin bu şirketin genel merkezini basmasının sembolik açıdan önemli olduğu belirtiliyor.

LVMH binasının önünde Fransız televizyonu BFMTV’ye konuşan sendika lideri Fabien Villedieu, protestonun sembolik olduğunu belirterek, “Macron emeklilik sistemini finanse etmek için para bulmak istiyorsa, onu bulmak için buraya gelmeli” dedi.

ADIMLAR FRANSA

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: