“PKK’YA YARDIM ETTİĞİMİZİ TÜRKİYE BİLİYOR VE BUNDAN ENDİŞE ETMİYORUZ!”

Pentagon sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, günlük basın toplantısında kendisine yöneltilen soruları cevaplarken, TRT World Muhabiri Yunus Paksoy’a verdikleri cevaplarla Amerika’nın Erdoğan yönetimini kaale almadığını ortaya koydu.

Etnik Kürçü PYD-PKK’nın başı Mazlum Abdi, Amerikalı askerlerle toplantı yaparken, Türk SİHA’ları toplantı yakınlarına ateş etmişti.

TRT World Muhabiri Yunus Paksoy,’a, Mazlum Abdi’ye yapılan saldırı hakkında bir soru sordu. Paksoy, “ABD askerleri Mazlum Abdi ile seyahat ettiğinde, bu adamın PKK ile onlarca yıldır olan ilişkisinden ötürü, ABD askerlerinin meşru hedef haline geldiğine dair Pentagon’da endişe yok mu?” diye sordu ve ilave etti: “Özellikle en büyük NATO müttefiklerinizden biri için. ABD istihbaratının, PKK ile ilişkilerini gayet iyi bildiğini düşünüyorum.”

Paksoy’a cevap veren Tuğgeneral Pat Ryder, “Hayır endişe yok. PYD ile 2014-2015’ten beri ortaklığımız var. Uzun süredir ilişkimiz var. Onlar, PKK değil. DAEŞ’i mağlup etmek için ortaklık kurduk. Uzun süredir ortak operasyonlar yapıyoruz. Yani, hayır!” diye verdiği cevapla, kendilerinin PKK’ya verdiği desteğin Erdoğan yönetimince de gayet iyi biliniyor olduğunu kendilerinin de biliyor ve zaten bunu da inkar etmediklerine, PKK ile olan irtibatları çerçevesinde ise Erdoğan yönetiminden endişe etmediklerini açıkça ifade etmiş oldular.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: