ALMANYA LİDERLİĞİNDE TARİHÎ NATO TATBİKATI

Rusya’ya diz çöktüremeyen ve Rusya şahsında tarihinin en büyük meydan okumasıyla karşılaşan Anglo Sakson Haçlı Batı hegemonyası, bünyesindeki Kuzey Atlantik Haçlı Terör Örgütü (NATO) kapsamında tarihinin en büyük hava tatbikatını gerçekleştiriyor.

29 Mart tarihli haberimizde NATO’nun tarihindeki en geniş kapsamlı hava savunma tatbikatını düzenleyeceğinin bilgisini vermiştik.

12 Haziran tarihinde başlaması beklenen manevra tatbikatına Türkiye de dahil çoğu NATO üyesi 25 ülke, 250 savaş uçağı ve 2.600’ü ABD’li olmak üzere 10 bin asker katılacak. Yaklaşık 2.000 uçuşun yapılması planlanan tatbikatta NATO üyesi olmayan Japonya, çiçeği burnunda yeni üye Finlandiya ve aday ülke İsveç’de yer alacak.

“Air Defender 23” isimli tatbikat fikrinin ilk olarak Rusya’nın Ukrayna’nın Kırım yarımadasını ilhak etmesinden sonra yani 2018 olduğu, ancak Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden önceye dayandığı vurgusuyla öneminin daha da arttığı açıklanıyor.

ABD’nin Almanya Büyükelçisi Amy Gutmann, “Air Defender 23” tatbikatını, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bir sinyal ve NATO’nun gücünün bir işareti olarak görüyor.

En son yaptığı açıklama şöyle;

“Bu tatbikat ile birlikte NATO ittifak ruhunun ve gücünün ne anlama geldiğini herhangi bir dünya lideri dikkate almazsa çok şaşırırım. Buna Sayın Putin de dahildir.”

Tatbikat, Estonya ve Romanya’ya giden koridorlarla birlikte Alman hava sahasının üç sektörü üzerinde gerçekleşmesi ve sivil hava trafiği üzerinde etkisi olması bekleniyor.

Korgeneral Ingo Gerhartz, Alman Hava Kuvvetleri şöyle ifade ediyor;

“Sivil hava trafiğinde kısıtlamalar olabileceğini biliyorum. Uçak gürültüsü konusuna gelince, doğal olarak uçacağımız belirli bir yükseklik yoğunluğuna sahip olacağız. Ama buna karşı 365 gün olan yılın sadece on günü uçacağımızı söylemek istiyorum. Almanya’da okul yaz tatili başlamadan önce tatbikatı bitireceğiz.”

GdF adlı hava trafik kontrolörleri birliği ise büyük kesintiler bekliyor. Başkanı Maas, Avrupa hava trafik kontrol kuruluşu Eurocontrol tarafından hesaplanan bir senaryoya atıfta bulundu. Tatbikatlar esnasında sivil hava uçuşlarında 50.000 dakikaya kadar gecikme görebileceğini açıkladı.

ADIMLAR Almanya – 7 Haziran 2023

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: