ABD SAVUNMA BAKANI AUSTİN: GÜLER’İ İSVEÇ’E ONAY KONUSUNDA TEŞVİK ETTİM

Amerikan Savunma Bakanı Llyod Austin, Brüksel’de görüştüğü Türk mevkidaşı Yaşar Güler’i İsveç’in NATO üyeliğine onay verilmesi için teşvik ettiğini duyurdu.

NATO üyesi ülkelerin savunma bakanları, 11-12 Temmuz’da Litvanya’nın başkenti Vilnius’da düzenlenecek NATO Liderler Zirvesi’ne hazırlık amacıyla, ayın 16’sında Brüksel’de bir araya geldi.

Toplantıya katılan ABD’li Bakan Austin ile iki hafta önce savunma bakanı olarak göreve başlayan Yaşar Güler’in ikili görüşmeleri akabinde taraflar bir açıklama yaptı.

“Her fırsatı değerlendiriyorum”

Türk tarafı, iki bakanın NATO karargahındaki görüşmelerinde “NATO, ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik konularını ele aldıklarını” açıkladı.

ABD’li Austin ise düzenlediği basın toplantısında, Türk mevkidaşı ile tanışmak ve kendisini yeni görevi dolaysıyla tebrik etmek için bir araya geldiğini söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Austin, “Tabii ki, her fırsatı değerlendiriyor, onu ilerleme kaydedilmesi, İsveç’in NATO’ya üyeliğine onay verilmesi için cesaretlendiriyorum” (*) diye konuştu.

“Güçlü bir demokrasi” vurgusu

“Ama çok kısa bir görüşme oldu” diyen ve konuşulanlar hakkında daha kapsamlı bir bilgi verebilecek durumda olmadığını vurgulayan Austin, İsveç’in NATO üyesi olmasına önem atfettiklerini bir kez daha vurguladı.

Amerikalı bakan, önemli bir askeri yetkinliğe sahip olan İsveç’in “güçlü bir demokrasi” (**) olduğunu söyledi. Ayrıca Llyod, İsveç’in Kuzey Avrupa semalarında ve denizlerindeki aktiviteler hakkındaki farkındalığına dikkat çekti, üyeliği ile NATO’nun yetkinliğinin de artacağını kaydetti.

Stoltenberg: İsveç yükümlülüklerini yerine getirdi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de düzenlediği basın toplantısında İsveç’in Türkiye’ye karşı yükümlülüklerini yerine getirdiğini ve artık NATO’ya üye olmaya hazır olduğunu yineledi.

Stoltenberg, aylardır bu konuda aynı mesajı vermekte olduğunu ifade ederken, “Mesajım İsveç’in yükümlülüğünü yerine getirdiğidir ve bu NATO müttefiklerinin de mesajıdır” diye konuştu.

(*) Ne demek cesaretlendirmek? Kime karşı cesur davranması gerekiyor? İsveç’in NATO’ya girmesine emperyalistlerin, Haçlı düşmanların istediği biçimde onay vermek için, yani Türk düşmanlarının güçlenmesi için atılacak adımda, Türk milletine karşı cesur davranmak gerekiyor zira. Türk düşmanlarıyla Türk milletine karşı işbirliği yapmak için cesaretlendiriyorlar. Hem şu dile bakar mısınız? Ne kadar aşağılayıcı. İşbirlikçilik aşağılayıcı zaten de, cesaretlendiriyoruz diye kim kime diyebilir? Mesela, küçük bir çocuğa, veya yeterliliği olmayan birine cesaret, gaz verirsiniz. Sen aslansın, yaparsın kabilinden. Amerika’nın bizimkilere çektiği muamelenin açık ifadesi. Bizimkiler yaptıkları açıklamada, “NATO, ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik konularını ele aldık” diye gayet yuvarlak lâflar ediyorlar. “Amerika bizi aşağılıyor, Türk milletine ihanete teşvik ediyor, biz de masayı devirip kalktık” diyemiyorlar haliyle. Ama Amerika bunu ifade edebiliyor. Sonra da bağımsız politika, Türkiye Yüzyılı filan…

(**) Güçlü demokrasi, yani Amerika’nın tam bir işbirlikçisi demek oluyor. Dolayısıyla da NATO’ya alınması gerekiyor ki, Kuzey Atlantik Haçlı Terör Örgütü NATO, dünya üzerinden ibneliği ve haksızlığı hakim kılabilmek için bir uşağını daha tam emir komuta zincirine dahil etmiş olsun. NATO ibneliği ve haksızlığı yayıp yerleştirmede daha güçlü olabilsin diye Türkiye de buna onay verecek.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: