DELİ GİBİ YANIYORLAR

Başkan Putin, gazetecilerin cephedeki durumla ilgili sorularına cevap verdi…

Soru: Şu anda özel harekattaki ilerlemeyi genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz ve karşı saldırı açısından mevcut durum nedir?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin: Bundan daha önce bahsetmiştim ve bu bilinen bir gerçek: Ukrayna silahlı kuvvetleri, stratejik rezervlerini kullanarak 4 Haziran’da [karşı saldırı] başlattı. İşin garibi, şu anda yavaş yavaş yanıyor çünkü düşman ciddi personel ve ekipman kayıpları yaşıyor. Dün gece ya da sabahın erken saatlerinde, daha doğrusu, adamlarımız 245 tank ve farklı tiplerde yaklaşık 678 zırhlı araç düşürdü, düşmanın çok önemli olan personel kayıplarını bir yana bırakın.

Görünüşe göre düşman, ciddi kayıplar veren tugaylardan yeni tümenler oluşturmakla meşgul ve savaş kapasitesini geri kazanıyor. Elbette, düşman gelecekte benzer büyük kayıplara karşı temkinlidir, çünkü bu sadece onun savaş etkinliğini kaybetmesine yol açmayabilir – veya daha kesin olmak gerekirse, yalnızca saldırı potansiyelini değil, genel olarak ordunun savaşa hazır olma durumunu da kaybetmesine yol açabilir. Kafalarını karıştıracak bir şeyleri var.

Ancak bugün itibarıyla bu hücum potansiyelinin henüz tükenmediğini görüyoruz. Düşmanın hala rezervleri var ve onları en iyi nasıl ve nerede kullanacağını düşünüyor.

Az önce söyledim ama tekrar edeceğim: Birliklerimizin cesareti ve kahramanlığı ve komutanlarımızın Rusya’ya karşı herhangi bir saldırgan eylemi püskürtmeye hazır olması sayesinde, düşmanın hiç şansı olmadığına inanıyorum. Bombardıman ve muharebe keşif görevleri gibi ara sıra muharebe olayları meydana gelse de, bunun farkındalar ve bu yüzden oyalanıyorlar. Ancak yine de, saldırıları henüz aktif aşamasında değil.

Soru: “Devrilmiş” Batılı makinelerin sayısı da artıyor mu?

Vladimir Putin : Elbette büyüyor. Soru, kaç tane vurduğumuz. Son rakamları kontrol etmem gerekiyor. Dün gece itibariyle 245 tank ve dediğim gibi farklı tiplerde 678 zırhlı araç vardı. Elbette bazıları Leopar; bazıları Fransız ve ABD zırhlı araçlarıdır. Deli gibi yanıyorlar.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: