RUSYADA KUR’ÂN’A HAKARET HEM ANAYASA’DA SUÇ HEM DE CEZA KANUNUNDA

Başkan Putin, Kurban Bayramı nedeniyle yayınladığı kutlama mesajında, “İslâm’ın kutsal yerlerine gerçekleştirilen Hac ibadetinin bitimine denk gelen bu bayramın çok derin bir manevî ve ahlâkî mânâsı bulunuyor” değerlendirmesini yaptı.

“Yüzyıllardan beri hayır işleri ve komşulara yardımla kutlanan bu bayram toplumda nezaket, merhamet ve adalet ideallerini teyit eder. Rusya’daki Müslüman toplumunun ülke hayatında büyük ve yaratıcı bir rolü bulunuyor ve etnisiteler ve dinler arası barışın sağlamlaştırılmasında büyük rol oynuyor.

Rusya Devlet Başkanı, ülkesindeki Müslümanlar için ayrıca, “Atalarının tarihi, manevi ve vatanseverce geleneklerine dayanarak (Ukrayna müdahalesinde) büyük özveri, yiğitlik ve cesaret gösteriyorlar. Rusya’yı silâh arkadaşlarıyla omuz omuza koruyorlar” diye ekledi.

Başkan Putin, Rusya Federasyonu’na bağlı Dağıstan Cumhuriyeti’nin Derbent kentinde Cuma Camiî’ne yaptığı ziyaret sırasında kendisine hediye edilen Kur’an-ı Kerim’i alıp göğsüne bastıktan sonra, Kur’ân’ın Müslümanlar için kutsal emanet olduğunu, ona yapılan saygısızlığın Rusya’da suç olduğunu söyledi.

Putin, “(Kur’an-ı Kerim) Müslümanlar için kutsal emanettir ve diğer tüm insanlar için de öyledir. Diğer ülkelerde farklı davrandıklarını, insanların dini duygularına saygı duymadıklarını ve üstelik bunun bir suç olmadığını söylediklerini biliyoruz” diye konuştu.

Rusya’da Kuran’a yapılan saygısızlığın hem Anayasa çerçevesinde hem de Ceza Kanunu’nda bir suç olduğunun altını çizen Putin, “Saygısızlık ve inançlar arası bölünmeyi kışkırtmak bir suçtur” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: