BAĞDAT’TA, KUR’ÂN-I KERÎM YAKILMASINA TEPKİ GÖSTEREN MÜSLÜMANLAR İSVEÇ BÜYÜKELÇİLİĞİ’Nİ BASTI

Irak’ın başkenti Bağdat’ta bir grup müslüman, Kur’ân-ı Kerîm yakılmasına tepki göstererek, İsveç Büyükelçiliği’ne baskın düzenledi.

Iraklı bir grup, Bağdat’taki İsveç Büyükelçiliği binasını basarak, önce bahçeye girdi ardından da binanın çatısına çıkarak “Kur’ân’a evet” sloganları attı.

Irak güvenlik güçleri yaşananlar üzerine çevrede yoğun güvenlik önlemleri aldı ve hükümet binalarıyla yabancı misyon temsilciliklerinin bulunduğu Yeşil Bölge’yi trafiğe kapattı.

Iraklı göstericiler, söz konusu baskın öncesi de büyükelçilik binası önünde toplanarak protesto gösterisi düzenlenmişti.

Mukteda es-Sadr da, Kur’ân-ı Kerîm’e yönelik eylemden dolayı İsveç’in Bağdat Büyükelçisinin kovulması ve büyükelçilik önünde protesto düzenlenmesi çağrısı yapmıştı.

Liderlerinin çağrısı sonrası Sadr Hareketi Gösteri Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, gösterinin yarın düzenleneceği bildirilmişti.

Yüksek Yargı Konseyi Başkanı Faik Zeydan, Stockholm’de Kur’ân-ı Kerîm’i yakan Iraklının ülkeye geri getirilmesi ve yargılanması için gerekli kanunî işlemlerin yapılması talimatı vermişti.

Irak Dışişleri Bakanlığı ise yayınladığı yazılı açıklama ile Kur’ân-ı Kerîm’e yönelik eylemi kınamıştı.

Bu arada çeşitli İslâm ülkeleri, İsveç’i bolca kınadı. Kınayanların en başında da Türkiye geldi. Erdoğan’dan başlayıp, tüm etkili ve yetkililer kınama kervanına katıldı.

BİR TEK FAS

Bir tek Fas kınamaktan öte bir hamle yaparak İsveç elçisini geri çekerek en ciddi tepkiyi gösteren ülke oldu. Böylece en ileri hamleyi yaparak liderliği de ele almış oldu. Liderlik lâfta değil, icrada olur.

Diğer yandan İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT), İsveç’te Kur’ân-ı Kerîm yakılması olayını ele almak üzere olağanüstü toplanacağı bildirildi.

İİT’den yapılan yazılı açıklamada, dönem başkanı Suudi Arabistan‘ın talebi üzerine İİT Açık Katılımlı Olağanüstü İcra Komitesi’nin gelecek hafta Cidde kentindeki genel merkezinde toplanacağı belirtildi.

İİT’nin de kınamaktan öte bir şey yapmasını beklemediğimizi peşinen ifade edelim. Keşke gerçek ve ciddi bir tepki verip bizi yanıltsalar…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: