TROLLEŞME BATAKLIĞI / ZİHİN ÇAMURLAŞMASI

Av. Mehmet TIĞLI

NATO ve Amerikan bayrağının altında Kaddafi’nin katliamına ortak olmak anlayışla ya da tepkisizlikle karşılanırken, Çeçenlerin Rus bayrağı altında Avrupa’nın içlerine doğru Batı’ya karşı hücuma geçmesi nedense sindirilemiyor ve refleks halinde tepkiler geliyor, neden acaba, sebebi nedir bunun?

Mesela, “Esad, BOP saldırısına ülkesini teslim etmedi!” diyorsun, hemen cevap geliyor, “o da şu kadar insan katletti”. Tamam da bunların tartışma zeminleri farklı, sapla samanı niye karıştırıyoruz ki. “Çeçenler doğru yerde konumlandı” diyorsun, hemen cevap geliyor “Ruslar da şu kadar Çecen öldürdü”; mevzular böyle tahlil edilmez ki.

İktidarın özellikle son 10 senedir mantar üretir gibi ürettiği trol tipi var. Bu tipler insanların zihin dünyasını öyle bir çamurlaştırdılar ki, mevzular mevzuların istediği seviyede bir şuurla bırakın tartışmayı, konuşulamıyor dahi. Orwell’in Hayvanlar Çiftliği’ndeki koyunların yaptığı gibi, tam ciddi mevzulara, temel problemlere sarkıldığı noktada, melemelerle ortalığı gürültüye boğuyorlar ve konuşulması gerekenler ise gürültü içinde kaybolup gidiyor.

İster istemez farkında olmadan bu zihnî çamurlaşmadan bizler de etkileniyor ve farkında olmadan trolleşebiliyoruz. Eşya ve hadiseleri yoz liberalizm şuur penceresinden izleyebiliyor, kritize etme, eleştirme, sorgulama kabiliyetini yitirebiliyor ve her gün zihnimize zerkedilenleri, farkına varmadığımız yönlendirmeleri kendi özgün ve özgür düşüncelerimiz zannedebiliyoruz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: