ERDOĞAN: UKRAYNA NATO ÜYELİĞİNİ HAK EDİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, palyaçoluk yaptığı esnada kendisini dalgaya alıp hakaretler eden Zelensky ile İstanbul’da Vahdettin Köşkü’nde görüştü. Yaklaşık 2,5 saat süren ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, son yıllarda yaşananlara rağmen Türkiye-Ukrayna dostluğunun güçlendiğini, Ukrayna halkının savaşta ülkesinin toprak bütünlüğünü savunduğunu söyledi.

Ukrayna’nın bağımsızlığına desteklerini tüm platformlarda ifade ettiklerini belirten Erdoğan, “Savaşın uluslararası hukuk temelinde müzakereler yoluyla sona erdirilmesi için en yoğun çaba harcayan ülke olduk” dedi. (Ukrayna’ya verdikleri silâhlar ile bu sözleri tenakuz teşkil etse de…)

Ukrayna’nın NATO’ya üyeliği hak ettiğini söyleyen Erdoğan, “Adil bir barışın kaybedeni olmaz. Ukrayna’nın yeniden ayağa kaldırılmasında her türlü desteği vereceğiz. Ukrayna’da lider konumda olan müteahhitlik şirketlerimiz Ukraynalı dostlarına yardımcı olacaktır” diye konuştu. (Ukrayna’nın savaştan sonra imar edilmesi işini Batı büyük bir pasata oalrak görüyor ve anlaşmalar şimdiden imzalandı bile. Buradan Erdoğan’a şahsen yakınlığı olanlara ne düşer bilmiyoruz ama Türkiye’ye ancak kırıntı düşer. Ayaklar altına atacağımız haysiyetimiz de cabası…)

Erdoğan ayrıca Tahıl Koridoru Anlaşmasını da uzatmak için çalışacaklarını, “Zira Afrika’daki fakir ülkeler hep buraya bakıyor, bunun beklentisi içerisinde.” diyerek dile getirdi. (Fakir Afrika ülkeleri bu anlaşmanın bahanesi edilerek zengin Batı ülkelerinin ambarlarının doldurulduğunu, ama buna rağmen anlaşmanın diğer ayağı olan Rus tahıl ve gübresinin dünya pazarına açılmasnın temin edilmediğini de biliyoruz.)

Zelensky: Sayın Erdoğan’ın sözleri bizi memnun etti

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelensky ise Türkiye’yi ziyaret ettiği için çok memnun olduğunu belirtti.

Zelensky, “Türkiye’nin barış planımıza olan desteği için minnettarım. Bu barış planını hayata geçirmek için çalışıyoruz. NATO zirvesini de görüştük. Sayın Erdoğan’ın Ukrayna’nın NATO’ya üyeliği hak ettiğini söylemesi bizi memnun etti” dedi.

Silahsız insansız hava araçlarını (SİHA) Türkiye’yle birlikte üretme kararı aldıklarını vurgulayan Zelensky, “Rusya’nın devletimize karşı olan saldırganlığından kurtulmak için ülkenize gelen insanlarımıza gösterdiğiniz saygı ve misafirperverliğiniz için minnettarım” ifadelerini kullandı.

NATO Zirvesi’ne Zelensky de davet edildi

NATO Zirvesi, 11-12 Temmuz’da Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılacak. Zirvede en önemli gündem maddeleri, Ukrayna’ya verilecek askeri destek ve İsveç’in üyelik başvurusu olacak. Zirveye, Zelensky de davet edildi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: