RUSYA VE TÜRKİYE BATI’YI BAY-PASS EDEBİLECEK Mİ?

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Sergey Lavrov ile Hakan Fidan, Fidan’ın talebi üzerine bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede Tahıl Anlaşması’nın son bulması zaruretine istinaden anlaşmanın nihayete ermesine sebep olan Batı’nın verdiği sözlerde durmaması bağlamında, hububatın muhtaç olan ülkelere ulaştırılabilmesi maksadıyla, Batı’yı müdahil etmeden bu sevkiyatın iki tarafın çabalarıyla nasıl yapılacağı üzerinde konuşulmuş.

Batı ise, Rusya’nın anlaşmayı iptal etmek zorunda kalması üzerine, Rusya’yı by-pass ederek tahılın sevkiyatının gerçekleşmesi üzerinde çalışıyor ve bu yolda Türkiye ile Rusya’yı karşı karşıya getirmenin plânlarını yapıyor.

Türkiye’nin içine düşürüldüğü acziyet; AKP iktidarının hazinenin içini hortumlama ve popülist politikalarla boşalttıktan sonra ülkeyi finans açmazına sokmuş olması, düşmanın üzerimizde hesap yapabilmesine imkân sağlıyor.

İşin bir diğer yanı da dünya üzerinde kurulu sistemde, ekonüminin, siyasetten bağımsız olmadığını bir kez daha ortaya koyuyor olması. Yani paranın dini imânı olmaz değil, para tam da birilerinin dini, imânı, dünya görüşü ve düzeni neyi öngörüyorsa ona hizmet için kullanılıyor. Türkiye’nin Batı’dan para bulabilmesi de Batı’ya ne kadar hizmet edip etmediğiyle alâkalı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: